U okviru devetog kola Premijer lige Engleske, Lids i Arsenal su odigrali utakmicu bez golova.

Početnih 20 minuta fudbala na “Eland roudu” je proteklo bez puno uzbuđenja. Arsenal je u dva navrata pokušao preko Danija Sebaljosa i Gabrijela da ugrozi gol Ilana Meslijera, međutim veće opasnosti po domaće nije bilo. Lids se uglavnom orijentisao na polukontre, ali slično kao i njihov rival, nisu pronašli način da dođu do ozbiljnijih šansi u uvodnom dijelu susreta.

Prvu ozbiljnu priliku, “Tobdžije” su imali u 24. minuti. Defanzivac domaćin Robin Koh je slabo ispucao loptu, gosti su kreirali i nakon par dodavanja Pjer-Emerik Obamejang se našao u dobroj situaciji, ali nažalost po navijače Arsenala nije dobro zahvatio loptu, tako da je ostalo 0:0. Samo minutu kasnije, na drugoj strani je Rafinja ciljao sa 25 metara, a lopta je otišla par centimetara pored stative Bernda Lena.

Najbolju šansu u prvom poluvremenu, Lids je imao u 31. minutu. Patrik Bamford je došao do jednog odbijanca u šesnaestercu protivnika, ali Leno je sjajno intervenisao i spasio svoj tim. Par minuta kasnije je Patrik Dalas natrčao na loptu i snažno gađao, međutim i ovaj udarac domaćih je otišao pored gola. Nastavili su “Bijeli” da pritiskaju Arsenal, a narednu šansu je imao Mateuš Klih u 41. minuti, ali rezultat je ostao isti.

Već na startu drugog poluvremena bilo je dosta uzbuđenja. Nikolas Pepe je bez ikakve potrebe glavom udario reprezentativca Sjeverne Makedonije Ezgjana Alioskog, a sudija Entoni Tejlor je nakon konsultacije sa VAR-om pokazao crveni karton krilnom napadaču Arsenala.

Iako su ostali sa 10 igrača, gosti su u 60. minuti stigli do prvog šuta u okvira gola. Bukajo Saka je proigrao Obamejanga, ali Gabonac još jednom nije odreagovao najbolje.

Očekivalo se da Lids sa igračem više iskoristi terensku inicijativu, ali Arsenal se potpuno zatvorio i tako osujetio u tim trenucima napade izabranika Marsela Bjelse. Dalas je šutirao u 64. minuti sa 18 metara, a Leno je odbranio i poslao loptu u korner. U dobroj situaciji se pet minuta kasnije našao i desni bek domaćih Luk Ajling, međutim Nijemac na golu gostiju je opet sjajno odreagovao.

Dosta manje uzbuđenja bilo je poslije isključenja Pepea, a miran period igre prekinuo je Rodrigo nakon ulaska u igru. Španac je u 79. minuti dobro naciljao, međutim prečka je zaustavila njegovu namjeru da dovede Lids u vođstvo. Najveću priliku na meču, Arsenal je imao u 83. minuti. Sako je dobio odličnu loptu u prostor, zaobišao je Meslijera, ali golman Lidsa je uspio nekako da se ispruži i pošalje loptu u korner.

Lids je nastavio da prijeti u finišu susreta. Bamford je u 87. minuti odlično skočio nakon jednog centaršuta, ali lopta koju je poslao glavom je umjesto u mrežu, pogodila u stativu. U dobroj poziciji je bio i Poljak Klih u prvoj minuti nadoknadi, međutim još jedan udarac igrača trenera Bjelse je završio van okvira gola.

Posljednju priliku na meču, Lids je imao u 95. minuti. Rafinja je ostao sam u šesnaestercu Arsenala, ali još jednom stativa je zaustavila domaće u namjeri da stignu do tri boda. Na kraju, ostalo je 0:0 i nema sumnje da će Bjelsa i njegovi izabranici imati za čim da žale nakon ovog duela.

U narednom kolu koje je na rasporedu sljedećeg vikenda, Arsenal dočekuje Vulverhempton, dok će Lids gostovati na “Gudisonu” kod Evertona.