Ajaks je večeras u Amsterdamu slavio protiv Midtjilanda rezultatom 3:1, dok je Porto u gostima savladao Marselj 2:0 u okviru četvrtog kola grupne faze Lige šampiona.

Ajaks je krenuo siloviti protiv danskog predstavnika. Vršili su pritisak na obranu tokom cijelog prvog poluvremena, i to se isplatilo tek u drugom dijelu susreta. U 47. minutu Dušan Tadić je s lijeve strane dodao u sredinu Rajanu Gravenbergu, a mladi fudbaler preciznim udarcem postigao sjajan gol za 1:0.

Srpski reprezentativac je asistirao i kod drugog gola samo dva minuta kasnije. Kapiten Ajaks je proigrao u svom stilu Nusairu Mazrauiju koji bez problema matira Jespera Hansena za 2:0.

U 66. minutu domaći su došli i do trećeg gola na ovom susretu. Lasina Traore je poslije jedne brze akcije asistirao Davidu Neresu, koji preciznim udarcem pogađa za 3:0.

Danci su smanjili prednost u 80. minutu i to sa bijele tačke. Mazrauji je oborio Avera Mabila u kaznenog prostoru i arbitar ovog meča Sergej Karasjov bez oklijevanja pokazuje na bijelu tačku. Australijanac je uzeo loptu i iz jedanaesterca savladao Andrea Onanu za 3:1.

U 91. minutu sudijske nadoknade Erik Sviatčenko iz Midtjilanda dobio je crveni karton i morao je napustiti teren. Nakon toga je Dušan Tadić šutirao iz slobodnjaka, ali mu je loptu odbranio Hansen.

Ajaks u narednom kolu gostuje kod ekipe Liverpula, dok danski predstavnik putuje u Italiju gdje će snage odmjeriti u Bergamu sa Atalantom.

Porto je večeras u gostima savladao Marselj rezultatom 2:0, golovima Zaidua Sanusija Serhija Oliveire. Sudija ovog meča Andreas Ekberg podijelio je po crveni karton domaćem i gostujućem sastavu.

Iako je bio Marselj za nijansu opasniji u prvom dijelu, gosti su došli do gola u 39. minutu susreta. Poslije udaca iz ugla, u kaznenom prostoru domaćih je nastala gužva, a najbolje se snašao Sanusi, čiji je prvo šut odbranio Stiv Mandanda, a odbijenu loptu je Nigerijac pospremio u mrežu već nemoćnog golmana.

U 67. minutu Porto ostaje sa 10 igrača na terenu, drugi žuti karton nakon oštrog starta dobija Marko Grujić. Poslije samo tri minute i domaći ostaju bez jednog igrača, mladi fudbaler Leonardo Balerdi je zbog obaranja Muse Marege u svom šesnaestercu dobio drugi žuti karton, a Porto je nagrađen penalom. Balerdi je prvi igrač na ovom susretu koji je dobio žuti karton i to u 29. minutu meča.

Odgovornost je preuzeo Serhio Oliveira koji pogađa mrežu za 2:0. Njegov udarac je procijenio Mandanda, ali nije iskusni golman nije imao sreće u ovoj situaciji.

Do kraja utakmice kada se sumiraju brojke, gosti su bili opasniji sa više udarac u okvir gola, ali sa manjim posjedom lopte u svojim nogama.

Dario Benedeto napadač domaćih je čak imao dvije šanse da ugrozi gol Porta do kraja susreta. Prvo je njegov šut u 82. minutu iz kaznenog prostora otišao pored lijeve stative, dok je u 92. minuti sudijske nadoknade šutirao glavom sa 11 metara, a golman Porta skrenuo u stativu.

U narednom kolu Porto će na domaćem terenu ugostiti Mančester siti, dok će Marselj ponovo igrati na “Veledromu” protiv Olimpijakosa.