Ispod površine: Pragmatični Finci poslali na spavanje neposlušne Zmajeve

MeridianSportBH vam donosi analizu utakmice između Bosne i Hercegovine i Finske, uz grafički prikaz situacija sa terena koje su uticale na tok utakmice i konačni ishod, te donijele Finskoj pobjedu od 3:1. 

Bosna i Hercegovina ostala je bez šansi za baraž kroz koji se mogla plasirati na Svjetsko prvenstvo u Kataru koje će se održati 2022. godine nakon što je juče na zeničkom “Bilinom polju” rezultatom 3:1 poražena od Finske

Znali su igrači Ivajla Peteva šta žele od početka utakmice, ali ih je iznenadilo i to što su Finci imali spreman odgovor. Dovoljno ih je to poremetilo da izgube kontrolu nad dešavanjima na terenu, te ne iskoriste ni situaciju u kojoj su skoro pa sat vremena igre imali igrača više u polju da dođu do trijumfa koji bi najavio spektakl u Zenici na preostalom duelu sa Ukrajinom. 

Crveni karton Bosna i Hercegovina Finska
nfsbih.ba

Finci su prvi stigli do dobre situacije kada je Temu Puki iskoristio lošu odluku Siniše Saničanina da ne usmjeri loptu ka otvorenoj lijevoj strani iz prvog dodira, te mu u prijemu oduzeo loptu i sjurio se prema golu. Dobro je tada reagovao Ibrahim Šehić koji je uvidjevši da finskom napadaču lopta bježi u nešto duži for istrčao sa svog gola i natjerao ga da ga predribla, što je dalo dovoljno vremena lijevonogom štoperu da ispravi svoju pogrešku, stigne do lopte i pošalje je u korner. 

Igrao se 25. minut kada je Miralem Pjanić rukom zaustavio udarac koji je išao ravno u Šehića, a Majkl Oliver pokazao na bijelu tačku. Najbolju odbranu utakmice tada je upisao golman “Zmajeva” koji je pročitao namjeru Pukija i odbranio mu penal. Četiri minute poslije Finci su ipak stigli do prednosti. Puki je odigrao dupli pas sa Glenom Kamarom, a potom sa desne strane šesnaesterca odigrao dodavanje koje je prošlo kroz peterac i došlo do Markusa Forsa koji je s druge stative bez poteškoća poslao loptu u praznu mrežu. 

Drugo poluvrijeme bilo je dodatno frustrirajuće za Peteva. Prvo je u 51. minuti iz nejasnih razloga Eldar Ćivić nezainteresovano gradio loptu koju je mogao pod svoju kontrolu staviti pet sekundi ranije tražeći duel sa Pukijem koji ga je bez puno naprezanja nadmudrio i omogućio Leu Vajsanenu da povratnom loptom ka Robinu Lodu, koji je pogodio za 2:0, upiše asistenciju.

U 69. minuti kombinacija donijela je smanjenje zaostatka Bosni i Hercegovini. Amer Gojak je iz slobodnog udarca ubacio loptu pred prvu stativu, gdje je svoju snalažljivost još jedan put u svojoj karijeri u bitnom momentu pokazao Luka Menalo rutinski poslavši loptu pod prečku. Četiri minute poslije ipak je uslijedio potop. Dugo je letjela lopta koju je Lod ubacio iz slobodnog udarca, te je pala na svega četiri metra od Šehićevog gola, a bosanskohercegovački golman još jednom nije branio svoj prostor, što je omogućilo Danielu Ošagnesiju da potvrdi pobjedu svog tima i konačan rezultat postavi na 3:1. 

Standings provided by SofaScore LiveScore

Takav rasplet situacije, uz visoku pobjedu Francuske nad Kazahstanom, doveo je do toga da se putnik u baraž odlučuje u posljednjem kolu, moguće da će on svoju pobjedu proslaviti i na “Bilinom polju”, ali je sigurno da to neće biti Bosna i Hercegovina. Finska će ugostiti Francusku i čekaće rezultat iz Zenice, ukoliko ne uspije doći do bodova s “Trikolorima”, nadajući se da on neće pokazati još jedan poraz “Zmajeva” koji će ugostiti Ukrajinu.

Marku Kanerva imao je jasan plan. Blokirati svaki od puteva Anelu Ahmedhodžiću da se kroz pozicioni posjed lopte Bosne i Hercegovine priključi u završnici i svojim kretnjama, da li sa loptom ili bez nje osvaja prostor i time pravi pometnju odbrani njegovog tima.

Finski selektor oformio je defanzivni plan po kojem će s velikim brojem igrača braniti napade Zmajeva preko desne strane, dok je one s lijeve branio sa duplo manjim brojem fudbalera. Ključna je tu bila koncentracija veznih fudbalera u jednom prostoru, a Kamara, koji je bio pokretačka snaga njihovih pritisaka, u najvećem je broju slučajeva uspijevao biti onaj koji če vršiti pritisak na igrača Bosne i Hercegovine koji ima loptu. 

bihf 1
bihf 2 1

Tako su se Bosni i Hercegovini ukazala tri bitna problema na ovoj utakmici. Ahmedhodžić nije više imao put ka naprijed, Miroslav Stevanović nije mogao pronaći dovoljnu količinu slobodnog prostora na desnoj strani terena iz koje bi uputio centaršut, a sve i da jeste Smail Prevljak zbog potrebe da pomogne organizaciji kakvog-takvog napada po desnoj strani ne bi stigao da se pozicionira u šesnaestercu i bori za prostor za skok. 

Natjeralo je to “Zmajeve” da se okrenu napadima po lijevoj strani, a tamo je sve djelovalo nemjerljivo lakše. 

bihf 3
bihf 4

U formaciji s petericom u posljednjoj liniji, protiv dvojice klasičnih napadača i lijevog “wing-back-a” Seada Kolašinca, kojima bi se pridodavao lijevi vezni fudbaler Amir Hadžiahmetović Kanerva ustvari i nije previše rizikovao, stavio je svoje fudbalere na toj strani u ravnopravan odnos snaga, dok je na drugoj strani terena apsolutno sabotirao napade Bosne i Hercegovine koji su za rezultat mogli dovesti pojavljivanje puno većeg broja igrača pred njegovim golom, nego što je to slučaj sa suprotnom.. Problem mu je ipak pravio Rade Krunić, koji je bio odgovor Peteva.

Krunić, iako formacijski postavljen kao napadač, po navici se spuštao ka sredini terena, gdje bi ga pratio jedan od štopera, a potom bi nakon dubinskog pasa Eldara Ćivića ka Kolašincu koristio veliku količinu prostora za pojavljivanje iz drugog plana kojeg bi mu ostavio štoper koji bi ga pratio nakon što bi izgubio kontrolu nad situacijom.

Po tom je principu odigrana i najbolja akcija “Zmajeva” u prvom dijelu utakmice, ali je ipak završena lošim udarcem Miralema Pjanića

bihf 5
bihf 6
bihf 7

Ibrahim Šehić još je jednom doveden u situaciju u kojoj je isplivala njegova najveća mana – uspostavljanje kontrole nad petercem, koji se s razlogom naziva „golmanski prostor“. Kada igrate u formaciji 1-3-5-2 kao što to igra Bosna i Hercegovina pod Petevom upravo golman najčešće dobija takve zadatke, da odbrani prostor svog peterca, jer protivniku je najlakše u posljednju trećinu terena doći koristeći prostore koji se otvaraju tamo gdje bi trebali da se pozicioniraju klasični bekovi kojih u ovom slučaju nema.

To protivnike dovodi do situacija da sa bočnih pozicija mogu prići šesnaestercu, a potom ubacivati i prizemne lopte pred gol. Šehićev problem tu nije pozicioniranje u trenutku centaršuta, jer kao što vidite na prikazu (grafika ispod) golman reprezentacije Bosne i Hercegovine omogućio je sebi položajem tijela da može reagovati na bilo koji tip lopte koji bi prolazio kroz označeni prostor, koji bi ustvari on trebao da iskontroliše.

Šehićev pravi problem je neadekvatna kretnja. Nedostaje mu međukorak između trenutka kada zauzme golmanski stav do onoga kad krene u reakciju, a taj jedan međukorak, koliko god on bio na prvu neprimjetan, pravi razlike koje u krajnjoj liniji budu svima i te kako primjetne i uočljive. 

bihf 8
bihf 9
bihf 11
bihf 12

Ćivić kao lijevi štoper u 1-3-5-2 formaciji ima svoje prednosti i mane, a večeras je na površinu isplivalo i jedno i drugo. Na kraju će se pamtiti ipak da su te mane previše koštale Bosnu i Hercegovinu, dok prednosti nisu do kraja iskorištene, te kad se podvuče crta nisu donijele ono za šta se igra – golove.

Fantastičnim dodavanjem nakon što je Krunić odvukao jednog od štopera pogodio je dubinu i omogućio Kolašincu da bira između dvojice fudbalera sa odličnom sposobošću šutiranja s distance bira kome će omogućiti da šutira sa linije šesnaesterca.

S druge strane, Ćivić je napravio rijetko vidljiv amaterski potez na ovom nivou igre, a prikaz situacije par sekundi nakon što je Bosna i Hercegovina primila drugi gol na utakmici dovoljno govori o kakvoj se „nepažnji“ radilo.

bihf 10

Miralem Pjanić već dugo vremena nije u formi o kojoj se priča kada ga se predstavlja kao igrača od kojeg se očekuje da „nosi“ reprezentaciju, ali to uopšte nije bio problem sa njim na današnjoj utakmici. Niti je bilo realno očekivati da će on prelomiti susret svojom kreacijom ili prekrasnim pogotkom na kojeg se unaprijed ne može računati.

Jedino što je loše bilo je što je on čvrsto vjerovao da je to njegova uloga u sistemu, a ona je primarno bila ta da na sredini terena isprovocira što veći broj duela i privuče pažnju protivnika da se skoncentriše u tom prostoru, kako bi po prebacivanju lopte na bočne pozicije Zmajevi imali brojčanu prednost. Pjanićev zadatak bio je da otvara prostore za Ahmedhodžića i Stevanovića, a on je radio suprotno – gušio ih je.

Miralem Pjanic
nfsbih.ba

Pjanić je na terenu proveo 66 minuta, 57 puta dirnuo loptu, te odigrao 34 tačna dodavanja od njih 36 ukupno. Uputio je 11 centaršuteva, šest od njih preciznih, poslao je jednu uspješnu dugu loptu, jednom je šutirao, ali neprecizno i jedini pokušaj driblinga mu je završio bez uspjeha. Osvojio je dva od tri duela sa nogama na zamlji, dok je izgubio oba u skoku. Napravio je i izborio po jedan prekršaj, ali je uspio i skriviti penal nepotrebnim igranjem lopte rukom.

Ivajlo Petev Eldar Civic
nfsbih.ba

Poslije ovakvog poraza nepošteno bi bilo pričati o tome da je Petev loše pripremio utakmicu, čiji su rezultat diktirale greške iz kategorije “nemoj da si ovo više ikada uradio”. Njegov plan donio je sasvim dovoljno situacija u kojima su u posljednjoj trećini terena “Zmajevi” imali brojčanu prednost na bočnoj poziciji, te je po uobičajenoj konverziji takvih prilika za stvaranje opasnosti bilo realno za očekivati da će se iz toga postići dva pogotka, dok su svi primljeni bili produkt kardinalnih grešaka individualaca. 

Pred Bosnom i Hercegovinom sada je posljednja utakmica kvalifikacija sa Ukrajinom, koja iako za “Zmajeve” nema rezultatskog značaja opet ima svoju važnost, ali samo u slučaju da je dugoročni plan Saveza ostanak Peteva na klupi. Sada ostaje samo vječno pitanje, a to je da li dugoročni plan postoji i da li je onima koji su zaduženi da ga oforme uopšte u interesu da to urade.

Petev je u dosadašnjem periodu svog mandata na klupi reprezentacije Bosne i Hercegovine uveo mnoge promjene koje su se pokazale produktivnima, igra je postala znatno dinamičnija i tim sve manje zavisi od svojih najvećih zvijezda, pitanje je samo koliko bi u ovom trenutku populistička odluka mogla sve poznato ponovo gurnuti pod tepih, te se ponovo uputiti ka nepoznatom i nastaviti vrtiti reprezentaciju u začarnom krugu.

Piše: Stefan Pupovac

Postavi odgovor