REUTERS/Hannah Mckay

Arsenal i Viljareal odigrali su utakmicu bez golova u revanšu polufinala Lige Evrope, te je na osnovu pobjede od 2:1 iz prvog meča španski tim izborio plasman u finale takmičenja.

Samjuel Čukvueze bio je apsolutno prvo ime otvaranja ove utakmice, te je do 29. minute u kojoj je zbog povrede napustio teren stvarao veliki broj opasnosti pred golom domaće ekipe. Nizali su se napadi Viljareala po desnoj strani terena na kojoj je igrao Nigerijac, a najopasniji od njih desili su se u petoj minutu kada je krilni napadač šutirao s vrha šesnaesterca i natjerao Bernda Lena da krajnjim naporom prebaci loptu preko prečke, kao i situacija petnaestak minuta kasnije u kojem su gosti izborili prekršaj na 18 metara udaljenosti od gola, odakle je Dani Pareho šutirao tek malo iznad prečke.

U 26. minuti utakmice uzvratio je Arsenal, stvorivši sveukupno najopasniju priliku prvog poluvremena. Dugo se lopta odbijala po kaznenom prostoru, da bi na kraju završila na nozi Pjer-Erika Obamejanga čiji udarac s lijeve strane šesnaesterca pogađa desnu stativu.

Gabonac je još jednom zaprijetio prije odmora. 13 minuta nakon prvog pokušaja, ovaj put je šutirao na prvi pogled manje opasno, ali se situacija zakomplikovala nakon što je lopta ispala iz naručja Đeronima Ruljija i uputila se prema gol liniji, što je na kraju argentinski golman ipak uspio stići.

Otvaranje drugog poluvremena odmah je donijelo veliku šansu za Arsenal, a nedovoljno precizan s lijeve strane šesnaesterca bio je Niklas Pepe u pokušaju da pogodi dalji ugao Ruljijevog gola. U osmoj minuti nastavka u odličnoj se poziciji na drugoj strani našao Žerar Moreno, ali je njegov udarac s 12 metara udaljenosti bio neočekivano lagan plijen za Lena. 20 minuta prije kraja londonski tim je izborio prekršaj u zoni centaršuta. Loptu je ubacio Pepe, a glavom je preko prečke šutirao Rob Holding koji je bio najviši u skoku pozicioniran sedam metara od gola.

Štoper Arsenala bio je još opasnije dvije minute poslije. Iako je centaršut dočekao u znatno težoj poziciji dobrim trzajem glavom uspio je s 15 metara uputiti udarac koji je prošao tek par centimetara pored desne stative. Deset minuta prije kraja domaći su zaprijetili novim udarcem glavom, ovaj put opasan je bio Obamejang koji je pogodio stativu s šest metara udaljenosti od gola.

Londonski tim imao je inicijativu u preostalom regularnom vremenu, pa i u pet minuta sudijske nadoknade, ali do gola vrijednog finala Lige Evrope nisu uspjeli stići. S druge strane, Viljareal je po prvi put u svojoj istoriji izborio evropsko finale, dok će Unaj Emeri po peti put voditi svoj tim u toj fazi ovog takmičenja.