Arsenal

Arsenal sa 3:1 savladao Mančester junajted.

Arsenal i Mančester junajted danas su se sastali na Emirejtsu u duelu koji je mogao usmjeriti daljnju bitku za četvrto mjesto koje u Premijer ligi nosi plasman u Ligu šampiona. U 33. kolu engleskog prvenstva odigrali su sadržajnu i pomalo haotičnu utakmicu u kojoj su se bolje snašli domaćini i slavili 3:1.

Da ćemo gledati zanimljivu utakmicu dalo se nagovijestiti već u trećoj minuti kada je ekipa Mikela Artete povela iz prve konkretne situacije na utakmici. Bukajo Saka tada je primio loptu na desnoj strani i šutirao, David de Hea obranio mu je šut, ali na odbijenoj lopti se pronašao Nuno Tavares koji je poentirao u praznu mrežu i postigao prvijenac u Arsenalovu dresu.

Junajted je tada krenuo u napad i nekoliko puta neugodno probio klimave domaće bokove, s tim da je najveću prijetnju ubilježio Antoni Elanga nekoliko minuta nakon primljenog pogotka. No, umjesto da izjednače, Crveni đavoli su prešli u dvostruki minus. Edi Nketija poentirao je u 28. minuti za 2:0 samo da bi VAR poništio gol zbog zaleđa, ali Krejg Pavson potom je, takođe nakon intervencije spomenute tehnologije, pokazao na bijelu tačku zbog ranijeg faula Aleksa Telesa nad Sakom.

Engleski ofenzivac namjestio je loptu na bijelu tačku i poentirao drugu utakmicu zaredom, a Junajted je brzo odgovorio preko Kristijana Ronalda koji se u 34. minuti ubacio između Arsenalovih stopera, izvrsno reagovao na centaršut Nemanje Matića i smanjio na 2:1. To mu je bio 100. pogodak u Premijer ligi.

Gosti s Old Trafforda u nastavku su potpuno dominirali i imali nekoliko nevjerojatnih prilika za izjednačenje, ali nisu uspjeli da dođu do istog. Najbolja prilika za to im se ukazala kada je Tavares u 56. minuti igrao rukom u vlastitom šesnaestercu, a Pavson je sudio penal. Ali Bruno Fernandeš pogodio je stativu s 11 metara, a u 61. minuti Kristijanu Ronaldu poništen je gol zbog milimetarskog ofsajda.

Samo nekoliko trenutaka kasnije Diogo Dalo opet je zatresao Arsenalovu stativu uz pomoć golmana Arona Remsdejla, a činilo se kako je samo pitanje vremena kada će ekipa iz Mančestera ponovno vratiti stvari na početak.

Ipak, nije se to dogodilo. Granit Džaka odlučio se za udarac s 20-ak metara u 71. minuti i prekrasnim udarcem pospremio loptu u De Heinu mrežu po treći put na susretu. Arsenal se, tako, napokon odvojio na komfornu prednost i relativno mirno priveo utakmicu kraju.

Arsenal je, dakle, poslije poraza od Kristal Palasa, Brajtona i Sautemptona odgovorio slavljima nad Čelsijem i Junajtedom. Trenutno drži četvrto mjesto sa 60 bodova, dok je Totenhem na 57 s utakmicom manje. Sa Totenhemom Arsenal će se sastati 12. maja i tada vjerovatno odlučiti putnika u Ligu šampiona, a Junajted je ostao na 54 sa susretom više od današnjeg protivnika.