Arsenal je nakon preokreta pobijedio Rapid Beč u Austriji rezultatom 2:1 u okviru prvog kola grupne faze Lige Evrope.

Dosta oprezno su ušli u ovaj duel i jedni i drugi, te zbog toga u prvom poluvremenu nismo gledali naročito atraktivan fudbal. Prvih 45 minuta obilježilo je dosta prekida i žutih kartona. Prvu priliku imali su gosti nakon 15 minuta igre kada je David Luiz glavom šutirao, a Ričard Štrebinger dobro reagovao i izbacio loptu u korner.

Dobru priliku Rapid je imao u 19. minuti kada je Marsel Ricmajer loše zahvatio povratnu loptu i zamalo prevario golmana “Tobdžija” Bernda Lena koji je ipak uspio intervenisati i spasiti svoj gol. Sljedeća prilika na utakmici viđena je tek u 36. minuti, a akter je bio Taksiarcis Fountas čiji je udarac Španac ponovo odbranio.

Dvije minute kasnije Kevin Arase je pokušao iznenaditi Lena, ali je odbrana Arsenala bila na visini zadatka i izblokirala taj pokušaj. 42. minut se igrao kada je Ercan Kara zaprijetio gostima, ali nije bio dovoljno precizan i njegov udarac je otišao pored lijeve stative. Do isteka prvih 45 minuta nije bilo više prilika i na odmor se otišlo bez golova.

Katastrofalnu grešku Lena u 50. minuti iskoristio je Fountas i doveo Rapid u prednost od 1:0. Poigravao se golman Arsenala i pokušao jedno rizično dodavanje u šesnestercu, sve je to pratio Kara i oduzeo mu loptu, a Fountas dovršio kaznu domaćima za nonšalanciju.

Fountas je zaprijetio i u 60. minuti, ali je njegov udarac ovaj put izblokiran i lopta je otišla u korner. Pet minuta nakon tog pokušaja PjerEmerik Obamejang je izveo jedan slobodni udarac i poslao loptu daleko preko gola.

Inicijativu gosti iz Londona krunisali su u 70. minuti i stigli do izjednačenja. Nikolas Pepe je nabacio u šesnaesterac iz slobodnog udarca, a Luiz je stigao ispred Štrebingera koji je proletio u prazno, i skrenuo loptu u prazan gol za 1:1.

Samo četiri minute kasnije Arsenal je potpuno preokrenuo. Dobru timsku akciju završio je Obamejang. Tomas Partej je fino proigrao Hektora Beljerina koji je ubacio loptu u peterac, odakle Gaboncu nije bilo teško da proslijedi loptu u praznu mrežu.

Mogao je Pepe u 81. minuti i uvećati prednost, ali nije njegov udarac iznenadio Štrebingera koji je otklonio opasnost ispred svog gola. Do kraja nije bilo većih prilika za promijenu rezulatata, iako su domaći pokušavali stići do izjednačenja terenskom inicijativom.

Rapid: Štrebinger, Barać, Hofman, Stojković, Ulman, Grahovac, Ljubičić, Arase (od 79. Šik), Fountas, Ricmajer (od 88. Klasmulner), Kara (od 76. Kitagava).

Arsenal: Leno, Soareš (od 61. Beljerin), Luiz, Gabrijel, Kolašinac, Saka (od 84. Tierni), Elneni, Partej, Pepe (od 90′ Nelson), Nketia (od 61. Obamejang), Lakazet (od 84. Vilok).

U drugom kolu grupne faze Lige Evrope Arsenal igra protiv Dandalka u Londonu, dok će Rapid na put u Norvešku protiv Moldea.