U Premijer ligi Engleske na “Boksing dej” Aston Vila je na svom terenu savladala Kristal Palas rezultatom 3:0, dok su Fulam i Sautempton remizirali bez golova na “Krejven Kotidžu“.

Krenulo je već u prvoj minuti uzbudljivo u Londonu, a prvu šansu na meču imali su gosti kada je Emilijano Martinez zaustavio pokušaj Vilfreda Zahe.

Na drugoj strani, svoju prvu veliku priliku domaći su pretvorili u pogodak. Oli Votkins je primio loptu u kaznenom prostoru, napravio sebi prostor za udarac koji je odbranio Vićente Guaita, ali se lopta odbila do Bertranda Traorea koji je potom šalje u mrežu.

U 17. minuti ponovo je zaprijetio Traore, međutim tada je stativa spasila Kristal Palas. Četiri minute kasnije pokušao je i
Džek Griliš, ali je Guaita to odbio u korner.

Tražili su domaći penal u 24. minuti kada je Patrik van Anholt pao u kaznenom prostoru Aston Vile, no nakon pregledanja VAR-a, Entoni Tejlor odlučio je da nema elemenata za kazneni udarac. Mogao je rezultat poravnati Luka Milivojević u 31. minuti iz slobodnog udarca, ali je Martinez bio na visini zadatka.

U posljednjim minutama prvog poluvremena domaći su ostali i sa igračem manje na terenu, pošto je Tejlor Mings zaradio drugi žuti karton i prijevremeni put u svlačionicu.

Preuzeli su gosti inicijativu u drugom poluvremenu, ali se Aston Vile itekako držala dobro na terenu, bez obzira na igrača manje, što su i pokazali u  67. minuti kada su povećali prednost na 2:0.

Dobar centaršut stigao je do Votkinsa koji je primio loptu u pet metara i šutirao glavom, ona je prešla Guaitu, no pogodila prečku. Na sreću Aston Vile odbila se do Kortnija Hausa koji je imao lakši dio zadatka da je smjesti u mrežu.

Sve je bilo gotovo u 76. minuti kada je Aston Vila postigla i treći gol. Griliš je pokrenuo kontranapad, odigrao loptu do Votkinsa koji je pametno sačekao Anvara El-Gazija, a ovaj fenomenalnim udarcem poslao loptu neodbranjivo u mrežu.

Na semaforu je na kraju ostalo 3:0 za domaće koji u sljedećem kolu igraju protiv Čelsija, dok Kristal Palas dočekuje Lester.

Pravu uspavanku na “Krejven Kotidžu” u prvih 45 minuta odigrali su Fulam i Sautempton, a jedinu priliku u ovom djelu igre imali su gosti u 26. minuti kada je Alfons Oreloa sjajno odbranio šut iz slobodnog udarca koji je izveo Džejms Vard Provs.

I iako je manjkalo golova, u drugom dijelu nije manjkalo uzbuđenja. Prvo je viđeno u 68. minuti kada je Šejn Long zaprijetio, a golman Fulama ponovo bio na visini zadatka.

Tražili su potom penal igrači Sautemptona, smatrajući da je rukom igrao fudbaler Fulama Ola Aina, ali se nakon pregledanja VAR-a ispostavilo da to nije bilo za bijelu tačku.

A potomsu gostima poništena dva pogotka zbog ofsajd pozicije. Prvo je Long u 76. minuti zatresao mrežu domaćih, a onda i nešto manje od deset minuta kasnije Teo Volkot, međutim našli su se iza odbrane domaćih i golovi nisu priznati, te je na semaforu ostalo 0:0.

Sautempton u sljedećem kolu dočekuje Vest Hem, dok će Fulam na noge Totenhemu.