Asvel savladao Himki, Makabi u posljednjim sekundama do trijumfa nad Barselonom

U okviru 15. kola Evrolige, Asvel je kod kuće pobijedio Himki sa 90:84, a Makabi je kao gost u neizvjesnoj završnici rezultatom 68:67 stigao do trijumfa nad Barselonom.

Devin Buker je postigao prvih sedam poena za Himki, a nakon pogotka Mustafe Fala na drugoj strani, poslije tri minuta igre na semaforu je pisalo 8:7 za domaćine. Aleksej Šved je pogodio trojku i Himki je potom uvećavao prednost, koja je na kraju prve četvrtine iznosila +9 (29:20). Nakon pogotka Džordana Mikija na polovini drugog perioda, rezultat je bio 40:25 za goste. Francuski predstavnik je napadački zaigrao nešto bolje u nastavku, no nisu se uspijevali u potpunosti vratiti u meč i na poluvrijeme se otišlo sa 51:43 za tim iz Podmoskovlja.

Situacija se okrenula u trećem periodu. Geršon Jabusele, Fal i Dejvid Lajti su bili raspoloženi za klub iz predgrađa Liona, te se prednost protivnika postepeno smanjivala i u odlučujući period se ušlo rezultatom 72:70 za izabranike Ti Džeja Parkera. Stefan Jović je izjednačio na 72:72 u prvom napadu svoje ekipe, a potom se igralo koš za koš sve do četiri minuta prije kraja kada je Noris Kol doveo domaćine u vođstvo od 79:77. Osvajač NBA prstena sa Majami Hitom je potom vezao poene i sa linije slobodnih bacanja i Asvel je uspio doći do vrijednog trijumfa.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Jabusele sa 20, pratio ga je Kol sa 19, a na drugoj strani je prednjačio Buker sa čak 26 poena.

bender dragan

Nikola Mirotić i Nik Kalates su otvorili meč poenima za Barselonu, a na drugoj strani je Otelo Hanter bio polovično precizan sa linije slobodnih bacanja. Ipak, u nastavku prve četvrtine, Katalonci su sve teže pronalazili put do koša protivnika, koji je na prvu pauzu otišao rezultatom 17:12 u svoju korist. Drugi period je donio nešto drugačiju sliku na terenu, Rolands Smits i Kajl Kjurik su izjednačili na 17:17, Dragan Bender je pogađao na drugoj strani, ali “Blaugrana” se ipak bolje snalazila i Mirotić ih je u treću dionicu uveo sa prednošću od 32:30.

Pretposljednji kvartal je bio najefikasniji sa obje strane, a “Ponos Izraela” ga je dobio sa 23:22, te se u odlučujućih deset minuta ušlo sa 54:53 za izabranike Šarunasa Jasikevičijusa. Bilo je jasno da će utakmica otići u neizvjesnu završnicu, viđena je rezultatska klackalica, timovi su se smjenjivali u vođstvu, no ni jedni ni drugi nisu uspjeli stvoriti prednost veću od četiri poena razlike, tako da su odlučivale nijanse.

Na minut i po do kraja, Skoti Vilbekin je sa penala smanjio zaostatak tima iz Tel Aviva na 67:66, a nakon neiskorištenog napada Barselone, isti igrač je iz nečega što je mirisalo na izgubljenu loptu ipak uspio pronaći Hantera, koji je zakucao i postavio konačan rezultat ovog susreta, 68:67 za Makabi.

U pobjedničkom taboru, najbolji košgeterski učinak je imao Bender sa 15, dok se u suparničkoj ekipi istakao Kori Higins sa 16 poena.