AZ Alkmar i Napoli podijelili plijen u Ligi Evrope

U okviru petog kola grupne faze Lige Evrope, AZ Alkmar i Napoli su u Holandiji odigrali neriješeno, konačan rezultat je glasio 1:1.

Napoli je do vođstva stigao već u šestom minutu. Nakon dobre akcije po desnoj strani, Đovani Di Lorenco je sjajno pronašao Drisa Mertensa koji je iz prve savladao Marka Bizoa za 1:0.

AZ Alkmar se pokušao vratiti u utakmicu preko igre kratkih pasova, no Napoli je imao prvu sljedeću dobru priliku. U 17. minutu, Mertens je šutirao sa vrha šesnaesterca, ali nije bio dovoljno precizan i lopta je završila malo iznad prečke.

Domaćini su prvi put ozbiljno zaprijetili u 20. minutu. Zakarija Abuklal je dobro šutirao, ali David Ospina je još bolje reagovao i tako sačuvao svoju mrežu. Ovo je bila najava bolje igre holandskog predstavnika, međutim izabranici Đenara Gatuza su ponovo prvi bili bliži golu nakon nešto mirnije igre. Di Lorenco je dobro pokušao iz kornera u 26. minutu, ali njegov udarac glavom je otišao van okvira gola.

U nastavku, nije bilo većih uzbuđenja, sve do finiša prvog poluvremena koji je bio izuzetno uzbudljiv.

Prvo je u 45. minutu Pantelis Čatzidijakos šutirao glavom poslije udarca iz ugla, ali bio je zamalo neprecizan, zatim je u prvom minutu sudijske nadoknade Mertens bio u istoj situaciji na drugoj strani, a njega je zaustavio Bizo.

Drugi period je bio uzbudljiviji od prvog. Prvi su zaprijetili domaćini preko Kalvinga Stengsa, koji je poslije pasa Ovena Vajndala šutirao preko gola sa vrha kaznenog prostora.

Momentum je prešao na stranu izabranika Arnea Slota i do izjednačenja je došlo u 54. minutu. Teun Kopmajners je odlično izveo korner, a Bruno Martins Indi je još bolje reagovao i volejom poslao loptu iza leđa Ospine.

Šest minuta kasnije, AZ Alkmar je mogao do potpunog preokreta. Timue Bakajoko je neoprezno reagovao i skrivio jedanaesterac u šesnaestercu Napolija. Kopmajners je preuzeo odgovornost i šutirao, no Ospina ga je fantastično pročitao i uz pomoć stative spriječio protivnike da dođu do drugog gola.

U daljem toku, meč je krenuo ulaziti u mirniju završnicu, a najbolju priliku da svojoj ekipi donese pobjedu je imao fudbaler Napolija, Andrea Petanja, u 86. minutu, ali nije bio dovoljno precizan nakon što je dočekao centaršut u šesnaestercu.

Posljednju priliku je imao Fredrik Midsjo na drugoj strani u trećem minutu dodatnog vremena, no njegov pokušaj je završio tik pored stative.

Nije bilo više uzbuđenja ni promjene rezultata i nakon posljednjeg sudijskog zvižduka na semaforu je stajalo 1:1.

U narednom kolu, AZ Alkmar će gostovati protiv Rijeke, a Napoli će na svom terenu dočekati Real Sosijedad.

AZ Alkmar: Bizo, Sugavara, Čatzdijakos, Martins Indi, Vajnal, Midsjo, De Vit, Kopmajners, Stengs, Gudmundson (od 70. Boadu), Abuklal (od 82. Karlson)

Napoli: Ospina, Di Lorenco, Maksimović, Kulibali, Gulam (od 66. Rui), Ruiz (od 58. Elmas), Bakajoko, Zijelinski (od 61. Petanja), Politano (od 61. Lozano), Mertens (od 66. Deme), Insinje