Barselona je osvojila Kup Kralja pobjedom nad najvećim rivalom Real Madridom u finalu rezultatom 88:73 (20:11, 32:20, 17:19, 19:23).

Samo na početku Real Madrid je kratko imao prednost na ovom susretu protiv Barselone (7:4). Nakon toga uslijedila je serija “Barse” 14:0 kojom je stigla do dvocifrene prednosti (18:7). Prednost “Blaugrane” bila je što su imali više raspoloženih igrača u prvom dijelu, Rolands Šmits i Nikola Mirotić su postigli po šest poena u tom dijelu, više nego kompletan tim Real Madrida pošto je prva dionica završena rezultatom 20:11.

Barselona je odigrala sjajno i u drugom kvartalu i dodatno povećala svoju prednost. “Podivljao” je u tom dijelu igre Brendon Dejvis, a da Gabrijel Dek nije pogodio nekoliko bitnih poena, prednost na poluvremenu bi bila i veća od 52:31.

Stisnuo je malo odbranu Real Madrid nakon poluvremena, ali još uvijek napad nije bio na nivou koji bi “Kraljevima” donio trofej. Serhio Ljulj uz pomoć Valtera Tavaresa odlučivao je napade svog tima koji je pred posljednjih deset minuta neznatno uspio da smanji prednost (69:50).

Malo nade imao je Real Madrid da u posljednjih deset minuta stigne do preokreta, ali se nisu predavali. Alberto Abalde je pokrenuo momentum “Kraljeva” koji su nakon šest minuta u četvrtoj četvrtini postigli 12, a primili samo četiri poena. Ipak, trojku je pogodio Kori Higins u bitnim trenucima (78:62) nakon čega je Pablo Laso zvao tajm-aut. Još jedan pritisak Reala odbio je “flouterom” Nik Kalates za 81:67 dvije minute prije kraja.

Najefikasniji u pobjedi Barselone bio je Kori Higins sa 20 poena, dok je Roland Šmits dodao 13. Na drugoj strani Valter Tavares i Alberto Abalde su ubacili po 15.

Barseloni je ovo bio 26. trofej Kupa Kralja, dok Real Madrid nije uspio da odbrani pehar ove godine.