Barselona uspjela slomiti otpor Levantea

U meču 13. kola Primere, Barselona je na svom stadionu savladala Levante sa 1:0.

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi su do gola mogli stići gosti. U 13. minutu, Horhe de Frutos je izbio u situaciju jedan na jedan sa Mark-Andreom ter Štegenom, no nije to uspio realizovati i nije došlo do promjene rezultata.

Deset minuta kasnije, Antoan Grizman je nakon prekida šutirao glavom iz šesnaesterca, ali istakao se Fernandez Abariz, koji je odličnom reakcijom uspio sačuvati svoju mrežu, a u nastavku akcije je Klemen Lengle šutirao visoko preko gola.

Barselona je imala terensku inicijativu i posjed lopte, ali izabranici Ronalda Kumana nisu uspijevali kreirati akcije koje bi odvele do uspješnog završetka za njih. Tim iz Valensije se dobro branio i povremeno prijetio iz kontri, no ni to nije bilo ništa konkretno.

U 40. minutu, Abariz je još jednom izašao kao pobjednik iz duela sa Grizmanom, koji je šutirao iz šesnaesterca poslije centaršuta. Tri minuta kasnije, gostujući čuvar mreže je ponovo izvanredno reagovao i odbranio pokušaj Lionela Mesija iz slobodnog udarca. Ovo je bilo i posljednje uzbuđenje u prvom poluvremenu, pa se na veliki odmor otišlo bez golova.

U nastavku, tok meča se nije mnogo mijenjao. “Barsa” je nastavila napadati, no Abariz je izgledao jednostavno nesavladivo. Uspijevao je zaustaviti sve pokušaje protivnika. U 71. minutu, još jednom je zaustavio Mesija koji je bio u veoma izglednoj prilici, te je izgledalo da će Levante uspjeti odbiti sve nalete favorita.

Ipak, pet minuta kasnije, Katalonci su pronašli način da poentiraju. Činilo se da će gosti krenuti u opasnu kontru, međutim zakomplikovali su je i lopta je došla do Frenkija de Jonga, koji je sjajno pronašao Mesija, a Argentinac se ovoga puta pobrinuo da Abariz ostane matiran.

U preostalom dijelu utakmice, Barselona je imala priliku da preko Mesija udvostruči prednost u 82. minutu, ali raspoloženi golman gostiju je još jednom bio na visini zadatka. U četvrtom minutu sudijske nadoknade, klub iz Valensije je tražio jedanaesterac nakon sumnjive situacije u protivničkom šesnaestercu, no poslije konsultacije sa VAR sobom, sudija je odlučio da se igra nastavi i to je bilo sve od ovog susreta.

U narednom kolu, Kumanova ekipa će igrati kod kuće protiv Real Sosijedada, dok će Levante tri dana kasnije takođe odmjeriti snage sa istim protivnikom.