Velika drama desila se u posljednjem kolu najelitnijeg fudbalskog takmičenja u Bjelorusiji, gdje je Soligorsk u posljednjim sekundama stigao do šampionske titule ispred BATE Borisova.

Prije posljednjeg kola BATE Borisov je bio prvi na tabeli sa jednim bodom više drugoplasiranog Šahtjor Soligorska.

BATE je bez titule ostao prošle sezone nakon što su 13 puta zaredom podigli pehar za najbolju ekipu u Bjelorusiji, a da povrate titulu šampiona bilo im je potrebno da slave protiv najvećeg rivala Dinama iz Minska u posljednjem kolu ili odigraju neriješeno pod uslovom da Šahtjor Soligorsk ne pobijedi Minsk.

Nije u prvom poluvremenu u Minsku bilo golova na utakmici BATE-a i Dinama, ali je u 21. minuti Jevgenij Šikavka promašio penal za domaće. Do kraja gosti su imali kontrolu i više loptu u svom posjedu, međutim ostalo je 0:0 i BATE Borisov je morao da gleda utakmicu u Soligorsku za potvrdu svoje titule.

Krenulo je loše po Šahtjor Soligorsk jer su gosti golom Gleba Žerdeva poveli od 18. minute. Izjednačenje domaćima i nadu da mogu do tri boda donio je u 24. minuti Juri Kendiš i na poluvremenu je bilo neriješeno.

Novi šok za Šahtjor desio se sedam minuta po početku drugog poluvremena kada je njihovu mrežu zatresao Anton Šramčenko. Drugo izjednačenje domaćima donio je Artem Arkhipov u 72. minuti. Dodatnu dramu u utakmicu unio je crveni karton koji je dobio Minsk pet minuta prije kraja 90. minuta, a zaradio ga je Sergej Sazončik.

I onda u trećoj minuti sudijske nadoknade Šahtjor Soligorsk je izveo korner nakon kojeg se najbolje u šesnaestercu snašao Roman Begunov i donio veliko slavlje navijačima u Soligorsku.

Do kraja je trijumf potvrdio Arkhipov u 95. minuti i donio Šahtjoru titulu nakon 15 godina čekanja i drugu u istoriji kluba.