Bez promašaja: Propuštena prilika

Bosna i Hercegovina je u svojoj drugoj utakmici na Evrobasketu poražena od Njemačke sa 92:82.

Izabranici Adisa Bećiragića su propustili dobru priliku da dođu do druge pobjede i tako se približe narednoj fazi takmičenja.

Zmajevi su prvo poluvrijeme odigrali odlično, iako su u napadu briljirali samo Džanan Musa i Jusuf Nurkić, što se tek kasnije pokazalo kao problem koji se mora riješiti.

Za razliku od meča protiv Mađarske, u kome je BiH stvarala prednost sa petorkom bez Nurkića, danas to nije bio slučaj, pošto Miralem Halilović i Kenan Kamenjaš nisu bili u stanju da često pronalaze put do protivničkog obruča, mada i nisu dobijali previše prilika za to.

Jusuf Nurkic

Pomenuti tandem Musa-Nurkić je igrao sjajno u ofanzivi, a podršku sa klupe im je u par navrata pružio Amar Gegić, koji je dvije vrhunske defanzivne reakcije pretvorio u lake poene.

Ipak, ispostavilo se da je i od njega to bilo sve, dok su Edin Atić, Adin Vrabac, Emir Sulejmanović i Aleksandar Lazić kombinovano postigli samo dva poena i upravo to je jedan od ključnih razloga za današnji poraz.

Na veliki odmor se otišlo sa 47:42 za BiH, a drugo poluvrijeme je donijelo potpuno drugu sliku na parketu. Treća četvrtina je bila prelomna, Nijemci su je u svoju korist riješili sa 28:11 i više nije bilo povratka za Zmajeve.

Nurkić i Musa su bili gotovo potpuno zatvoreni, što je otvorilo prostor za druge igrače, međutim oni to nisu iskoristili. Izostao je doprinos Džona Robersona, koji je duel završio sa 13 poena, ali uz očajan šut iz igre (33,3%).

image 2 2

Bosanskohercegovačka odbrana pikova i prodora protivničkih bekova je bila nešto bolja nego u duelu sa Mađarskom, no i dalje postoji dosta prostora za napredak u tim segmentima. Na drugoj strani parketa, Nurkić se poslije bloka često otvarao u širinu, što nije donijelo željeni rezultat jer je 28-godišnji centar pogodio samo jednu trojku na utakmici.

S druge strane, kada bi se košarkaš Portland Trejlblejzersa spuštao bliže obruču, očekivano je bio mnogo opasniji, te ostaje za vidjeti da li će se odlučiti za još češće napadanje na ovaj način u narednim duelima.

Djeluje da Zmajevi nisu u potpunosti iskoristili ni generalnu fizičku nadmoć na četiri od pet pozicija, kao i da je nekim igračima potreban povratak samopouzdanja. Na Bećiragiću je da pronađe način kako da reaktivira ostale košarkaše. Možda Kamenjaša kroz više pik en rol igre sa njim, ili eventualno Gegića, Lazića i Atića sa forsiranjem nešto brže igre u tranziciji.

Bosna i Hercegovina kosarka

Na današnjoj utakmici je bilo i dosta diskutabilnih sudijskih odluka, koje su takođe možda promijenile njen tok. Ipak, previše loša treća dionica je bila odlučujuća.

Musa je odigrao fantastičan meč sa 30 poena, 2 skoka i 4 asistencije, uz šut iz igre od čak 76,5%. Dvadesettrogodišnjak bi i u narednim duelima trebalo da uz Nurkića bude glavna prijetnja za protivničke odbrane, no ukoliko se ostatak ekipe ne priključi, Zmajevi će teško ponovo slaviti.

U narednom kolu, sutra od 17.45h im je protivnik Slovenija, a onda ih očekuju dueli sa Francuskom i Litvanijom.

Piše: Nikola Ignjatić