Blijedo izdanje Željezničara na Grbavici, Široki odnio sva tri boda sa gostovanja

U okviru 18. kola Premijer lige BiH, Široki Brijeg je u gostima savladao Željezničar sa 3:2.

Široki je nešto bolje otvorio meč, ali i Željezničar se probudio na isteku prvih deset minuta, no ni jedni ni drugi na uvodu nisu stvorili nijednu konkretnu akciju.

Gosti su kratkim pasovima držali loptu u svom posjedu i pokušavali su osvojiti sredinu terena, što im je i uspijevalo, ali kvalitetne lopte prema naprijed su i dalje izostajale.

Ipak, u 15. minutu, Širokobriježani su uspjeli doći do gola. Mato Stanić je odlično centrirao sa lijeve strane, a Mateo Marić je glavom matirao Filipa Erića i tako pogodio za 1:0.

“Željo” je zaigrao nešto bolje u nastavku, domaćini su pojačali tempo na sredini terena, a u odbrani su presingom pokušavali osujetiti kreaciju igre protivnika. Izabranici Amara Osima su izgledali sve bolje, no to i dalje nije bilo dovoljno da ozbiljnije ugroze Darija Miškića. Fudbaleri Širokog su im dopuštali da kombinuju na svojoj polovini, a potom su povećavali pritisak i tako su uspijevali da drže fudbalere ekipe iz Sarajeva dalje od svog gola.

U 36. minutu, gosti su mogli udvostručiti prednost, ali Marić nije bio dovoljno precizan i tako je propustio priliku da se po drugi put upiše u listu strijelaca. Četiri minuta kasnije, svoju prvu šansu na meču je imao i Željezničar. Ermin Zec se našao u situaciji jedan na jedan sa Miškićem u šesnaestercu, međutim čuvar mreže Širokog je sjajno reagovao i rezultat je ostao nepromijenjen.

Na drugoj strani, u prvom minutu sudijske nadoknade, Toni Jović je sjajno primio loptu, a zatim napravio odličan dribling i oslobodio se svog čuvara te šutirao, ali bio je izblokiran i lopta je završila u korneru. Ovo je bilo i posljednje uzbuđenje u prvih 45 minuta i na veliki odmor se otišlo sa 1:0.

U 47. minutu, Ivan Lendrić je bio u dobroj prilici za Željezničar, ali odbrana gostiju je uspjela dobro reagovati i otkloniti opasnost. Četiri minuta kasnije, Bože Vukoja je lijepo pokušao na drugoj strani, no lopta je završila pored gola.

Na početku je izgledalo da bi i jedni i drugi mogli početi igrati ofanzivnije, no utakmica je ponovo ušla u nešto sporiji tok, sa tek povremenim bezopasnim prijetnjama na obje strane.

Ipak, tempo se uskoro ponovo ubrzao. U 65. minutu, Harisu Hajdareviću je ostalo dosta prostora na sredini, što je vezni fudbaler domaćih iskoristio i dobro šutirao sa nešto više od 20 metara, ali Miškić se sjajno bacio i izboksovao loptu u korner. Nedugo zatim, Samir Bekrić je iskoristio grešku protivnika i obrušio se ka šesnaestercu, odakle je uspio uputiti udarac, ali nije bilo problema za golmana gostiju, koji je to s lakoćom ukrotio.

Činilo se da je Željezničar bliži golu i izjednačenju, no gosti su uspješno odbili sve njihove nalete i u finišu stigli do još dva gola.

Prvo je u 84. minutu Stipe Jurić nadmudrio Luku Miletića poslije naizgled bezopasnog centaršuta iz daljine i savladao Erića za udvostručenje vođstva, a zatim je u 88. minutu Marko Pervan maestralno šutirao sa dvadesetak metara, a golman kluba iz glavnog grada BiH je ponovo bio nemoćan.

Osimovi izabranici su potom iskoristili dekoncentrisanost protivnika i smanjili na 3:2 preko Lendrića i Petra Boja, no to je bilo sve od njih u ovoj utakmici i rezultat se do kraja nije mijenjao.

U narednom kolu, Željezničar igra protiv Krupe u gostima, a Široki Brijeg će na svom terenu dočekati Zrinjski.