U prvoj utakmici finala ABA lige, Crvena zvezda je pred svojim navijačima porazila Budućnost rezultatom 82:78 (20:20, 24:18, 19:17, 19:23).

U uvodnom ispitivanju snaga u beogradskom “Pioniru”, Crvena zvezda je na pogon Dejana Davidovca i Džordana Lojda stigla do početne prednosti (11:4), te je Dejan Milojević već nakon četiri minute igre morao odreagovati tajm-autom. Crveno-bijeli su poslije trojke Ognjena Dobrića imali i +9 (18:9), ali ulazak rezervista Budućnosti je promijenio tok četvrtine. Danilo Nikolić i Nikola Ivanović su kreirali neke bitne koševe, a prvi period je okončan u potpunom egalu (20:20) zahvaljujući polaganju Zorana Nikolića.

Preko dvije minute se čekalo na poene u drugom kvartalu, a sušni period je prekinuo Luka Mitrović. Uslijedio je dio igre u kojem su se ekipe smjenjivale u vođstvu, da bi potom Davidovac i Lojd ponovo preuzeli inicijativu i odveli Zvezdu na +5 (36:31). Do kraja prvog poluvremena, izabranici Dejana Radonjića su održali stečenu prednost, te se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 44:38 za aktuelne šampione regionalnog takmičenja.

Zvezda je stečenu prednost u prvom poluvremenu održavala sve do sredine treće dionice kada su Džastin Kobs i Vili Rid režirali povratak Podgoričana (51:49), da bi potom Amadeo Dela Vale sa tri pogođena slobodna bacanja doveo Budućnost u vođstvo (52:51). Domaći su do novog odvajanja došli serijom 8:0 u samom finišu četvrtine, prvenstveno zahvaljujući Dobriću i Lendriju Noku, te je nakon 30 minuta košarke na semaforu pisalo 63:55.

Prvi put večeras, Zvezda je na dvocifrenu prednost otišla poslije trojke Dobrića (66:55), a isti igrač je na drugoj strani onda ukrao loptu i servirao poene Lojdu za visokih +13 (68:55). Ivanović je pogurao Budućnost do još jednog povratka u igru (76:72), ali uslijedili su lagani poeni Davidovca na obruču (78:72) za novih šest poena prednosti domaćih.

Gosti iz Podgorice su nastavili da smanjuju zaostatak. Prvo je Ivanović sa dva pogođena slobodna bacanja spustio minus na četiri (78:74), da bi nešto kasnije Rid poentirao za 80:78, 27 sekundi prije kraja utakmice. Srećom po Zvezdu, Lojd je bio mirne ruke sa linije slobodnih bacanja, te je plus vratio na četiri poena (82:78) i tako postavio konačan rezultat.

Dobrić, Bolji skok, Dobrić i Lojd kumovali pobjedi Zvezde u prvoj utakmici finala ABA lige

Najefikasniji pojedinci u redovima Zvezde su bili Dobrić i Lojd sa po 23 poena, dok je Rid sa 26 bio najbolji kod Budućnosti. Presudan je bio i skok, pošto su domaći imali čak 11 ofanzivnih skokova više (18-7) u odnosu na rivala.

Druga utakmica u ovoj finalnoj seriji biće odigrana na istom mjestu u utorak veče sa početkom u 20:30h. Prva ekipa koja stigne do tri pobjede, osvojiće regionalno takmičenje.