Borac je u derbiju 31. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine pobijedio Željezničar na “Grbavici” rezultatom 2:1.

Nije prvo poluvrijeme na “Grbavici” obilovalo velikim brojem prilika na obje strane. Očekivano, Borac je preuzeo inicijativu i imao loptu više u svom posjedu, dok se Željezničar opredijelio da sačeka protivnika na svojoj polovini i iskoristi eventualnu grešku gostiju te odigra brz kontranapad.

Ipak, bez obzira na to, domaći su imali prvu situaciju vrijednu pomena na meču, kada je Ermin Zec šutirao sa distance, ali lopta nije ugrozila Bojana Pavlovića koji ju je lagano uhvatio. Deset minuta kasnije Borac je prvi put zaprijetio, ali je Panajotis Moraitis šutirao daleko preko gola.

U 29. minuti moglo je biti opasno ispred gola Željezničara. Goran Zakarić je centrirao, lopta je ispala iz ruku Josipu Benderu, međutim nije bilo nikoga u blizini da kazni grešku “Plavih“, a u nastavku je izblokiran pokušaj Dejana Melega. Do kraja prvog dijela nije bio visok tempo igre, oba tima su bili nešto oprezniji, a domaći su u 38. minuti imali dobru priliku, kada je Dejan Uzelac odlično reagovao i blokirao udarac Mustafe Mujazinovića.

Borac, Borac evrogolovima na Grbavici raskrčio put do titule (VIDEO)

Nije ni drugo poluvrijeme počelo mnogo većim intenzitetom, ali je u prvoj minuti odmah Meleg šutirao iz daljine, međutim bezopasno po Bendera. Minut kasnije na drugoj strani je moglo biti opasno kada je Donals Mols izgubio loptu na sredini terena, ali nije Sedad Subašić iskoristio šansu koja mu se otvorila.

Nakon toga, skoro ništa se nije dešavalo na “Grbavici“, a do gola se može izdvojiti samo dalekometni pokušaj Aleksandra Vojnovića koji je otišao preko prečke.

I onda u 67. minuti Borac je stigao do prednosti. Vojnović je odlično uposlio Aleksandra Subića koji je prošao po lijevoj strani, on je ubacio na peterac gdje je Elvis Mehanović prihvatio i odložio povratnu do Zakarića, a bivši igrač Željezničara pogodio sa 16 metara gornji desni ugao Bendera.

Mogao je Željezničar ekspresno doći do izjednačenja u 71. minuti, međutim nakon gužve u kaznenom prostoru gostiju, Subašić je šutirao po zemlji, a Pavlović bio oprezan.

Kazna za to stigla je u 73. minuti kada je Borac postigao drugi gol za “Velikana iz Platonove“. Pritisak na domaće su izvršili Stojan Vranješ i Mehanović, lopta je došla do Melega, a on sa 20 metara postigao jedan od najljepših golova ove sezone.

Imao je Željezničar veliku priliku u 83. minuti kada je Zec okrenuo odbranu Borca, međutim na vrijeme je stigao Dino Ćorić i izbacio loptu u korner. Tražili su domaći tada jedanaesterac, ali nije bilo elemenata za tako nešto.

Uspio je Željezničar u nadoknadi vremena smanjiti prednost Borca, pošto je Samir Bekrić majstorski pogodio iz slobodnog udarca sa 25 metara.

Borcu će u sljedećem kolu biti dovoljna pobjeda da osigura titulu kolo prije kraja jer je Sarajevo remiziralo protiv Mladosti, dok Željezničar gostuje Zrinjskom.