Borac je na “Gradskom stadionu” u Banjaluci u desetom kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine savladao Velež rezultatom 2:0.

Pokušavao je Borac od početka da dođe do pogotka, ali nije to pošlo za nogom igračima u crvenim dresovima. Jako blizu su bili domaći vođstvu već u drugoj minuti kada je kapiten Stojan Vranješ odlično šutirao, a golman gostiju Adnan Bobić odbio loptu do stative i ona je završila u korneru.

Zaprijetili su i gosti u devetoj minuti preko Mehmeda Ćosića, ali je njegov udarac otišao pored gola Bojana Pavlovića. Dvije minuta nakon toga pokušao je svoj udarac i Goran Zakarić, no lopta odlazi daleko preko gola Veleža. Ponovo je Vranješ šutirao u 19. minuti, ali sada nije bilo veće opasnosti po Bobića.

Jako blizu je Borac bio prvog pogotka u 20. minuti. Vranješ je centrirao, Bobić otišao u prazno, a napadač domaćih Jovo Lukić uputio udarac glavom koji je prošao tik pored desne stative. Almedin Ziljkić se na utakmici pojavio tek u 30. minuti kada je prvi put šutirao ravno u golmana Veleža.

Najbolja prilika za Borac u prvom poluvremenu bila je u 35. minuti. Vranješ je odlično pronašao Ziljkića koji se našao sam ispred Bobića, ali je ipak šutirao pored gola i na semaforu je ostalo 0:0. Najagilniji u redovima tima iz Mostara u prvom poluvremenu bio je Brandao de Souza. U 39. minuti on je i pokušao ugroziti gol Borca, ali nije imao problema Pavlović sa tim pokušajem. Posljednji pokušaj u poluvremenu imao je Zakarić u sudijskoj nadoknadi. Njegov slobodnjak sa 20 metara sa desne strane završio je preko gola i prvih 45 minuta igre je završeno bez golova.

Borac, Borac pobjedom na reprezentativnu pauzu

Prvi udarac u drugom poluvremenu imao je Brandao u 50. minuti, no otišlo je to daleko od gola domaćih. Isti igrač već u sljedećem napadu laktom je udario defanzivca Borca Marka Jovanovića, a sudija Miloš Gigović mu pokazao drugi žuti karton i gosti su od 51. minute imali igrača manje.

Obren Cvijanović šutirao je u 57. minuti, a lopta je otišla preko gola. Ipak prilikom udarca došlo je do kontakta sa Jovanovićem i nastali su veliki protesti sa klupe Veleža jer se Gigović nije oglasio. Nakon tri minute igre sa igračem više Borac je stigao do prednosti. Aleksandar Vojnović je proigrao Đorđa Ćosića na lijevoj strani koji sjajnim centaršutem pronalazi Zakarića, a ovaj udarcem glavom matira Bobića za vođstvo “Velikana iz Platonove”.

Dobru situaciju imali su domaći u 71. minuti kada je Vranješ probio po desnoj strani, pokušao pronaći Zakarića povratnom loptom, ali je ona ipak bila malo prejaka za bivšeg igrača Partizana. U 73. minuti Ziljkić je šutirao sa ivice šesnaesterca, a Bobić iz drugog pokušaja savladao taj udarac.

U 79. minuti lijevi bek Veleža je probao svoj udarac iz daljine, ali nije ima većih problema Pavlović da uhvati tu loptu. Mogao je Borac u sljedećem napadu do drugog gola, ali je udarac Marka Brtana izblokiran. Stigao je Bobić u 84. minuti u posljednji čas ispred Vranješa i spriječio čist pogodak domaćih.

Sve je bilo gotovo u 86. minuti. Ubacio je loptu Vranješ iz kornera, stvorila se gužva u šesnaestercu, a Brazilac Daglas Oliveira Kruz se najbolje snašao i pogodio mrežu Veleža za 2:0 na “Gradskom stadionu” i svoj prvenac u dresu Borca.

Borac je na današnji susret istrčao u sljedećem sastavu: Pavlović, Jovanović, Ziljkić (od 88. Georgijev), Ćosić, Dujaković, Vojnović, Brtan (od 84. Kruz), Lukić (od 45. Marković), Vranješ (od 88. Kajkut), Milojević, Zakarić.

Gosti su se opredijelili za sljedećih 11: Bobić, Zvonić (od 80. Mulić), Bihorac, Zeljković, Pršeš, Ćosić (od 88. Ovčina), Cvijanović, Brandao, Osmić (od 80. Alagić), Fereira (od 75. Anđušić), Čivić.