Borac rutinski protiv Olimpika, odlična uvertira Banjalučana pred derbi na Koševu

Borac je u okviru 25. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine na “Gradskom stadionu” u Banjaluci pobijedio Olimpik rezultatom 3:0.

Domaći su na poluvremenu imali zasluženu prednost, međutim sam početak susreta nije donio mnogo uzbuđenja. Tek u osmoj minuti viđen je prvi udarac prema golu, a bio je pokušaj Almedina Ziljkića sa 20-ak metara nakon što mu je odigrao Goran Zakarić, a on povukao prema sredini i šutirao preko gola.

Isti igrači su kombinovali i u 15. minuti kada je Zakarić brzo izveo korner, a Ziljkićem pokušaj zaustavio Luka Kačavenda. Dvije minute kasnije Borac je imao dosta prostora da postigne pogodak, ali je pas Ziljkića prema Dini Ćoriću kasnio, te je odbrana Olimpika uspjela se na vrijeme vratiti i otkloniti opasnost.

U 25. minuti domaći su brzo izveli aut, Elvis Mehanović je odložio do Ziljkića, a Kačavenda ponovo odbio loptu u korner. Iz tog centaršuta, Borac je stigao do prednosti. Odlično je centrirao Zakarić, igrači Borca odradili dva bloka i napravili prostor Đorđu Ćosiću koji je matirao golmana Olimpika.

cosa

Sljedeću šansu Borac je imao u 33. minuti. Brzo su Banjalučani odigrali kontranapad, Ziljkić ponovo dobio prostor da loptu povuče u sredinu, a ponovo je Kačavenda odlično reagovao.

Olimpik je prvu šansu u prvom poluvremenu imao tek kada je Ivan Ćurjurić u 36. minuti nakon kornera došao do prostora za udarac, ali nije Bojan Pavlović imao problema sa tim pokušajem. Gosti su bili najopasniji minut prije kraja poluvremena. Centrirali su “Vukovi” na prvu stativu, a Semir Bajraktarević glavom šutirao za malo iznad prečke.

borac bl

Samo što je počelo drugo poluvrijeme, Borac je imao odličnu šansu da udvostruči prednost. Dejan Meleg je proigrao Mehanovića, a ovaj iz okreta sa 16 metara pogodio stativu.

Nije se dugo igralo nakon toga, a Borac je zatresao mrežu Olimpika. Meleg se sjajno okrenuo i u prijemu lopte oslobodio čuvara, te sa ivice kaznenog prostora precizno i snažno matirao Kačavendu.

Nakon toga uslijedio je miran period igre. Ni gosti nisu pretjerano pokazivali ambicije za naprijed, a Borac je odlično stajao na terenu i zatvarao sve prolaze ka golu Pavlovića. U 64. minuti domaći su odigrali još jednu dobru akciju, Mehanović je izašao sam ispred Kačavende koji je tada spasio svoj tim.

Bilo je do kraja još nekoliko prilika za “Crveno-plave“, no nijedna od njih nije završena opasnim šutem po golu Olimpika. Na drugoj strani, mogu se izdvojiti dva dalekometna pokušaja gostujućih fudbalera, međutim nisu ugrozili Pavlovića.

Mogao je David Čavić u 82. minuti povećati na 3:0, no Kačavenda je dobro reagovao nakon što je mladom fudbaleru Borca odličnu loptu dodao Dejan Bosančić. Pred sam kraj Borac je ipak postigao treći pogodak. Meleg je izveo korner, Marko Brtan prebacio na drugu stativu, a Dejan Uzelac zakucao loptu u mrežu.

Borac u sljedećem kolu gostuje Sarajevu na “Koševu“, dok Olimpik dočekuje Zrinjski.