Borac srušio Zrinjski, Banjalučani se odvojili na prvom mjestu

Borac je u derbiju 30. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine pobijedio Zrinjski na svom terenu rezultatom 2:1.

Današnja utakmica je odigrana na dan kada je Borac osvojio Kup Maršala Tita prije 33 godine. Prve minute nisu donijele neku uzbudljiviju priliku, ali se i tada moglo zaključiti da će se na “Gradskom stadionu” gledati sadržajan susret.

Borac je u desetoj minuti u nekoliko navrata zaprijetio kada su domaći uputili nekoliko centaršuteva, a kasnije i Dejan Meleg šutirao, no odbrana Zrinjskog je sve blokirala. U 13. minuti gosti su imali prvu priliku kada je Juraj Ljubić nakon povratne lopte uputio udarac ravno u Nikolu Lakića. Nakon toga, “crveno-plavi” su odigrali brz kontranapad iz kog je Đorđe Ćosić uz pomoć odbrane Zrinjskog pogodio spoljni dio mreže.

Nakon kornera koji je proistekao iz te akcije, Borac je poveo. Stojan Vranješ se najbolje snašao u gužvi u petercu i u svom stilu doveo “Velikana iz Platonove” u prednost.

borac

Borac se povukao nakon postignutog pogotka, a Zrinjski je u 20. minuti propustio odličnu šansu da izjednači. Probili su gosti po lijevoj strani, ali Domagoj Marušić je loše reagovao i upropastio veliku priliku.

Povlačenje Borca, Zrinjski je iskoristio u 23. minuti. Izgubili su domaći loptu na sredini terena, što je kaznio Dragan Juranović i sjajnim prodorom matirao nemoćnog Lakića.

Nakon toga Zrinjski je imao inicijativu i terensku nadmoć koju nisu mogli krunisati dobrom prilikom. U 38. minuti Banjalučani su odigrali brz kontranapad, Vranješ je uposlio Melega, a ovaj pogodio stativu kada su svi već vidjeli loptu u golu. Dvije minute kasnije “Plemići” su imali dobru situaciju, međutim Maria Tičinovića je zaustavio Lakić.

Borac je u 43. minuti postigao drugi gol i stigao u novu prednost. Dino Ćorić je lob pasom odlično proigrao Vranješa, a kapiten domaćih iskusno matirao Miru Varvodića drugi put.

vranjes borac

Samo što je krenulo drugo poluvrijeme, Borac je odigrao dobar kontranapad nakon kojeg je Meleg šutirao, a Varvodić se morao namučiti da loptu izbaci u korner. U 50. minuti Lakić je spasio domaće. Odlično je Nemanja Bilbija pokušao nakon centaršuta, a golman Borca “izvadio” u posljednjem trenutku. Nakon toga na drugoj strani Panajotis Moraitis je imao priliku da kazni goste za promašaj, ali je bio neprecizan.

Mirno je bilo na terenu do 62. minute kada je nakon kornera kojeg je izveo Ivan Bašić, Bilbija zatresao prečku domaćih. Moglo je biti opasno po gol Zrinjskog u 68. minuti, no nije povratna lopta Vranješa prošla do Ćorića koji bi bio u mat poziciji. Uzbudljivo je bilo pet minuta kasnije, prvo je na polovini Borca Ognjen Todorović šutirao pravo u Lakića, a potom nakon kontranapada nije prošlo dodavanje Ćosića.

U 81. minuti nakon prodora Gorana Zakarić i dobrog centaršuta, Vranješ je još jednom zatresao mrežu, ali je gol poništen zbog nedozovljene pozicije u kojoj je bio kapiten Borca. Nije do kraja Zrinjski imao ni prilika da dođe do izjednačenja, pa je Borac napravio novi veliki korak ka prvom mjestu.

Borac u sljedećem kolu gostuje Željezničaru, dok Zrinjski dočekuje Krupu.