Borcu pripala triler završnica u Boriku

U okviru 12. kola Lige BiH u košarci, Borac je na svom terenu savladao Čelik rezultatom 72:71 (18:16, 20:19, 16:12, 18:24).

Meris Bečirević je otvorio utakmicu za Čelik poenima iz igre leđima, a na drugoj strani je trojku poslije izlaska iz bloka pogodio Mirko Ljuboja. Uslijedili su poeni Harisa Delalića, a Džonatan Dejvis je bio precizan sa poludistance i tako doveo Banjalučane do prednosti od 5:4. Potom su Zeničani zaigrali nešto čvršće u odbrani, a tečnije u napadu i nakon polaganja Harisa Ćurevca na polovini prvog perioda, rezultat je bio 10:7 u njihovu korist.

Ipak, izabranici Dragana Nikolića su preko Nikole Tanaskovića sa niskog posta, te Aljoše Jankovića van linije 6,75m povezali pet poena i tako došli do prednosti od 12:10, a Milivoje Božović je izjednačio na 12:12. Uslijedio je period igre koji je pripao “Crveno-plavima”, koji su zaigrali bolje u napadu i čvršće u odbrani. U posljednji minut su ušli sa vođstvom od +6 (18:12), no nakon neopreznosti u odbrani, dopustili su gostima da se vrate na 18:16 i to je bio ishod prvog perioda.

Borac je konkretnije startovao drugi kvartal. Odbrana im se zasnivala na zaustavljanju Božovića, u čemu su i uspjeli, a ostali košarkaši gostiju nisu bili pretjerano raspoloženi i rješavali su napade teškim šutevima. Poenom Jankovića sa linije slobodnih bacanja poslije dobro istrčane kontre, Nikolićev tim je na četiri minuta do odlaska na veliki odmor poveo sa 30:24. Ipak, “Crno-crveni” su došli do daha i na krilima Bečirevića smanjili na 32:30, a potom i nakon sjajnog rolinga Ćurevca poravnali na 32:32.

Ovo je natjeralo Nikolića na minut odmora, poslije kojeg je uslijedila dobra reakcija njegovog tima i pogođen šut za tri Ljuboje. Ipak, i Čelik je imao spreman odgovor i na 60 sekundi do kraja prvog poluvremena rezultat je bio 36:35 za domaćine, a na veliki odmor se otišlo sa 38:35.

boraccc
Meridiansoirt

Treća četvrtina je počela nervozno sa obje strane, a Nikolić je zbog prigovora na sudijsku odluku zaradio tehničku grešku u prvom minutu. Ermin Dedić je to kaznio pogođenim slobodnim bacanjem, dok je na drugoj strani Dejvis bio polovično precizan sa linije penala. I jedni i drugi su igrali čvrsto i nisu lako dolazili do protivničkih obruča, a Čelik je preko Delalića poveo sa 42:41 poslije tri minuta igre. Ipak, uslijedio je period koji je pripao Banjalučanima, Tanasković je pogodio uz faul, Božo Đumić je bio precizan sa niskog posta, a potom je i zakucavanjem krunisao dobru tranziciju i odveo svoj tim na +4 (48:44).

Isti igrač je nastavio gdje je stao, Borac je poslije realizovanih slobodnih bacanja svog centra poveo sa 52:46 i bilo je jasno da je momentum na njihovoj strani. Ćurevac je bio polovično precizan sa penala za goste, a Stefan Glogovac je postavio rezultat sa kojim se ušlo u odlučujući kvartal, 54:47.

Ranko Križanović je sa niskog posta kreirao poene za Čelik na uvodu finalnog perioda, a na drugoj strani je raspoložen bio Nemanja Nikolić, koji je šutem sa poludistance odbio nalet gostiju. Banjalučani su poveli sa 61:55 poslije tri minuta igre, a potom je Delalić povukao Čelik, aktivirao se i Božović, no izabranici Josipa Pandže i dalje nisu uspjeli pronaći rješenje za dobru ofanzivnu igru Borca. Nikolić je vukao svoj tim i bio nerješiva enigma za protivničku odbranu, na tri i po minuta do kraja je pogodio dalekometnu trojku na isteku napada i povisio prednost domaćina na +9 (68:59).

Izgledalo je da je meč završen, no uslijedila je sjajna serija Čelika, koji je zaključao prilaz svom obruču. Božović je pogodio važnu trojku, precizni su bili i Delalić, te Dedić i Zeničani su odveli utakmicu u egal završnicu, bilo je 72:70 na 45 sekundi do isteka vremena. Nikolić je promašio otvorenu trojku, a potom je uslijedila prava drama. Delalić je bio fauliran, pogodio je jedno slobodno bacanje, a domaćini nisu uspjeli dobro zagraditi i Čelik je dobio priliku da pobijedi. Ipak, Ćurevac nije bio precizan iz relativno dobre pozicije, te je konačan rezultat ostao 72:71 za Nikolićev tim.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Nikolić sa 20, dok se na drugoj strani istakao Delalić sa 16 poena. Nakon ovog susreta, oba tima imaju identičan učinak iz 11 odigranih utakmica, po pet trijumfa i šest poraza.