Fudbaleri Borusije Menhengladbah savladali su na domaćem terenu ekipu Šahtjora sa 4:0 u četvrtom kolu grupe B Lige šampiona.

Prvu šansu na utakmici imao je Bril Embolo u petom minutu nakon sjajnog proigravanja Florijana Nojhausa, ali ga je zaustavio Andrij Pjatov. Par minuta kasnije i Nojhaus je došao u priliku, no šutirao je pored gola. Sergej Krivcov je u 15. minutu skrivio prekršaj nad Markusom Tiramom, a sudija Džunejt Čakir je pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač sa jedanaest metara bio je Lars Štindl.

Narednu priliku propustio je Embolo u 21. minutu kada je sa dvadeset metara šutirao pored gola. Kasnije je uslijedio i prekid utakmice zbog povrede istog igrača, koji je nastavio utakmicu. Potpunu dominaciju tima iz Menhengladbaha potvrdio je Niko Elvedi golom glavom poslije kornera u 34. minutu. U nastavku se igralo većinom na sredini terena, da bi Embolo makazicama napravio potpuni potop ukrajinskog tima u prvom poluvemenu sa ogromnih 3:0.

Igrači Šahtjora nakon očajnog prvog poluvremena krenuli su ofanzivnije nakon pauze, a Tete je prvi zaprijetio, ipak lopta mu je otišla daleko od gola. Domaći igrači kao da su poslije stečene prednosti prepustili igru protivniku i povukli se kod svog gola, gdje nisu dopuštali Ukrajincima da stvore konkretnu priliku.

Naredni je pokušao da postigne gol Fernando u 61. minutu, a lopta je otišla pored lijeve stative. Najveću priliku za goste propustio je Žunior Moraeš u 72. minutu, nakon što je predriblao golmana Jana Somera pogodio je spoljni dio mreže. Iako nisu napadali u drugom poluvremenu domaći igrači su postigli četvrti gol i to na nevjerovatan način. Oskar Vend je izveo slobodan udarac sa strane i igrači i golman Šahtjora su pustili loptu misleći da ona odlazi pored gola, ali je završila u mreži za 4:0.

Do kraja utakmice vrijedi istaći ogromnu priliku za Mikolu Matvienka u 90. minutu, poslije centrašuta jednog od saigrača glavom je šutirao sa deset metara i Somer ga je spriječio da postigne počasni gol. U sljedećem napadu golman domaćih je odbranio šut Tetea iz kaznenog prostora i ostalo je 4:0.

U narednom kolu Borusija Menhengladbah dočekuje Inter, a Šahtjor će ugostiti Real Madrid.