Bosna i Hercegovina je savladala Kuvajt u prijateljskom susretu rezultatom 1:0 golom Smaila Prevljaka. “Zmajevi” su tako ostvarili pobjedu nakon skoro dvije godine posta.

Izveo je Ivajlo Petev na ovaj susret ekipu koja je imala nešto manju minutažu u prethodnim susretima reprezentacije, međutim u prvom poluvremenu igrači koji su se trebali dokazati selektoru, nisu prikazali mnogo.

Imala je Bosna i Hercegovina posjed lopte i inicijativu od prve minute, no ništa ozbiljno nisu stvorili ispred gola Kuvajta. Čak naprotiv, u 21. minuti gosti su mogli vrlo lako do prednosti, kada je kapiten Al Motava sa 20 metara iskosa zatresao prečku već matiranog Nikole Vasilja.

Odgovorila je Bosna i Hercegovina pet minuta kasnije, a tada je Adi Nalić dočekao jedan centaršut i šutirao iz prve, ali je njegov udarac tada pogodio prečku. Do kraja prvog dijela, “Zmajevi” su pokušavali isključivo putem centaršuteva, a najopasnije je bilo u 42. minuti kada je Stjepan Lončar pronašao Nalića čiji je udarac u bliži ugao zaustavio Al Rašidi.

Bosna, Bosna i Hercegovina prekinula crni niz dug skoro dvije godine, Zmajevi u sablasnoj atmosferi savladali Kuvajt

Početak drugog poluvremena mogao je donijeti neprijatnost za Bosnu i Hercegovinu. U 50. minuti moglo je biti jako opasno po domaće, Al Rašidi je uposlio Al Otaibija koji je loše šutirao u situaciji jedan na jedan i tako pomogao Ibrahimu Šehiću da interveniše. Imali su gosti i osam minuta kasnije šansu kada je Al Fanemi skočio najviše u šesnaestercu “Zmajeva“, a lopta prošla malo preko gola.

Ipak, u 66. minuti Bosna i Hercegovina je stigla do prednosti. Veliki posao je napravio na lijevoj strani Eldar Ćivić, odigrao povratnu prema Smailu Prevljaku koji je desnom nogom pogodio mrežu Kuvajta.

Postigla je Bosna i Hercegovina i minut kasnije pogodak, učinio je to Ajdin Nukić u prvom kontaktu sa loptom po ulasku u igru, ali je on ipak poništen jer je lopta prethodno napustila granice igrališta.

Imali su domaći nakon toga još nekoliko prilika, ali je Al Rašidi u par navrata sjajno zaustavljao uglavnom Prevljaka, dok je još jednom prečka bila saveznik Kuvajta.

Dešavanja iz minuta u minut možete pročitati OVDJE.

Bosna i Hercegovina je tako ostvarila prvu pobjedu još od 18. novembra 2019. godine kada su savladali 3:0 Lihtenštajn. “Zmajeve” je u Zenici pratila i sablasna atmosfera na tribinama gdje je bilo manje od 500 ljudi, koji nisu imali puno toga za vidjeti. Ipak, puno bitniji zadatak ispred Bosne i Hercegovine je za tri dana kada će odmjeriti snage sa Sarajevom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.