FIBA.basketball

U trećoj rundi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u košarci, Bosna i Hercegovina je u Sarajevu savladala Bugarsku rezultatom 88:49 (22:11, 23:10, 22:18, 21:10).

Već na samom početku se moglo naslutiti u kojem pravcu će se utakmica odvijati. “Zmajevi” su igrali dovoljno dobru odbranu da spriječe Bugare da poentiraju gotovo punih pet minuta. Na polovini prve četvrtine, rezultat je bio 11:2 za Bosnu i Hercegovinu, a u strijelce su se upisali Emir Sulejmanović, Edin Atić, Kenan Kamenjaš i debitant Džon Roberson.

Prve poene za goste je postigao Kris Minkov, ali odmah potom je Kamenjaš bio precizan nakon asistencije naturalizovanog Amerikanca. Roberson je nedugo zatim postigao svoju drugu trojku na utakmici i tako odveo svoju ekipu na +12 (17:5), a do kraja četvrtine se igralo koš za koš i na prvu pauzu se otišlo sa rezultatom 22:11.

U drugom periodu, izabranici Vedrana Bosnića su bili još ubjedljiviji. Ovu dionicu je uspješnim polaganjem otvorio Adin Vrabac, a u nastavku je viđena dobra saradnja vanjskih i unutrašnjih igrača, kao i agresivnost domaćina u ofanzivnom skoku. Poslije tri minuta igre, Vrabac je još jednom poentirao i tako odveo “Zmajeve” na +20 (31:11), a zatim je uslijedila i trojka Atića.

Di Bost je na drugoj strani pretvorio dobru kontru Bugarske u poene, ali to nije omelo Sulejmanovića i Kamenjaša da nastave praviti probleme svojim čuvarima. Roberson je odlično razigravao saigrače, a poslije 20 minuta igre, na semaforu je pisalo 45:21 za Bosnu i Hercegovinu.

Bosna i Hercegovina, Bosna i Hercegovina se prošetala do pobjede nad Bugarskom

Treći kvartal se nije mnogo razlikovao od prva dva. Domaćini su u dosta navrata uspijevali da pretvore dobru i čvrstu odbranu u još bolji napad i tako dođu do lakih poena iz kontre, a i protok lopte je bio odličan, što je dovodilo do otvorenih pozicija za šut, koje su košarkaši Bosne i Hercegovine uglavnom pretvarali u pogotke.

Bost je pokušavao vratiti Bugarsku, ali nije bio raspoložen, te je često uzimao nepotrebne i isforsirane šuteve i na taj način činio uslugu protivnicima. Sani Čampara je povezao dvije trojke i na minut i 40 sekundi do kraja pretposljednje dionice je bilo +29 (65:36) za Bosnićevu ekipu, a u finalni period se ušlo sa 67:39.

Četvrta četvrtina je protekla u dodatnom povećavanju vođstva domaćina, a konačan rezultat je glasio 88:49 u njihovu korist.

Najefikasniji u pobjedničkim redovima, u kojima je košgeterski učinak bio nevjerovatno ravnomjerno raspoređen, bio je Kamenjaš sa 12 poena, a na drugoj strani se istakao Bost sa poenom više.

Bosni i Hercegovini je ovo druga pobjeda, a Bugarskoj drugi poraz u kvalifikacijama.

Bosna i Hercegovina: Kamenjaš 12, Lazić 6, Milošević 10, Roberson 11, Vrabac 7, Atić 9, Čampara 7, Gegić 7, Pašalić 0, Penava 9, Sejfić 0, Sulejmanović 10

Bugarska: Hadžirušev 3, P. Ivanov 5, A. Ivanov 2, Krastanov 0, Marinov 5, Bačev 5, Bost 13, Georgijev 7, Kostov 7, Minkov 2, Petkov 0, Vaklinov 0