Rukometaši Bosne i Hercegovine svoj put na EURO 2022 nastavili su u gradu Polva. Iako su “Zmajevi” na poluvremenu vodili, do kraja je Estonija stigla do trijumfa rezultatom 24:21.

Selektor Bilal Šuman je mogao računati na Benjamina Burića, Admira Ahmetaševića, Alena Ovčinu, Mirko Hercega, Marina Vegara, Nikolu Prcea, Mirsada Terzića, Dina Hamidovića, Josipa Perića, Marka Tarabokije, Dejana Malinovića, Marka Panića, Ibrahima Haseljića, Vladimira Vranješa, Igora Mandića i Gafera Hadžiomerovića.

Veliki plus u ovome meču za “Zmajeve” moglo bi biti neigranje Maita Patraila, koji je svakako u ovom trenutku najbolji igrač reprezentacije Estonije.

Dobro je Bosna i Hercegovina otvorila meč, Josip Perić je postigao prvi pogodak na meču i doveo “Zmajeve” u prednost (1:0). Sa druge strane Karl Tom je pokazao da bi mogao predstavljati najveću opasnost po gol večerašnjih gostiju. Estonac je imao dva gola iz dva šuta i rezultat se promijenio (2:1).

Nikola Prce je pokazao da se na njega može i dalje računati, postigavši gol za 2:2, bez obzira što je iskusni rukometaš ušao u petu deceniju života. Kaspar Les je odigrao jednu brzu kontru, te su domaći otišli na plus dva (4:2). Alen Ovčina iz tuzlanske Slobode donio je BiH novo izjednačenje (5:5).

Rasmus Ots pokazuje sigurnost na gol liniji Estonije, a njegove sjajne odbrane nagrađivali su Les i Tom u kontrama koje su davale rezultate za domaće (8:8). “Zmajevi” su sredinom prvog dijela imali dvije minute igrača više, jer je Kristo Vojka dobio isključenje. Gafar Hadžiomerović je uspio odvesti BiH na dva razlike (10:8).

Smiruje igru Benjamin Burić, te pokazuje da bi on večeras mogao igrati bitnu ulogu u meču protiv Estonije. Podigli su gosti nivo igre u odbrani i to se odmah vidjelo na rezultatu. Nema više čistih pozicija za Estonce, iz kojih su lako dolazili do Burićeve mreže. Ibrahim Haseljić je popravio jedan napad BiH, te došao do drugog gola (11:8).

Imala je Bosna i Hercegovina širinu u napadu, oba beka Marko Panić i Dejan Malinović su se upisali u strijelce golova. Takođe, Ovčina je igrao sjajnu partiju, postigao je svoj peti gol u 27. minutu meča (13:10). Do kraja prvog poluvremena, sjajni Ovčina je prekinuo jednu kontru domaćih, te je poslije prvih 30 minuta rezultat bio 14:11.

Branila se BiH odlično sa igračem manje, ali želja da se iz brze kontre postigne gol učinila je svoje, a to je najbolje iskoristio Kaspar Les i postigao još jedan pogodak (16:14). U tim trenucima je Burić napravio svoju šestu odbranu i spriječio je Estoniju da se približi na minus jedan.

BiH je u 40. minutu imala duplo isključenje kada su na klupu poslani Ovčina i Vladimir Vranješ. Dva minuta poslije tih isključenja Estonija je došla do prvog poravnanja rezultata, tada je bilo 17:17 zahvaljujući golu Karla Rosne. Taj dio meča “Zmajevi” su imali previše grešaka.

Igrao se 47. minut kada je Estonija došla do prednosti pogotkom koji je postigao Tom, u tim trenucima bilo je 19:18 za domaće rukometaše. Probudili su se igrači u plavim dresovima i počeli igrati čvršće protiv BiH.

Zmajevi, Bruka rukometaša BiH u Estoniji, Zmajevi sa malim šansama za odlazak na Evropsko prvenstvo

Nevjerovatne poteze su činili rukometaši Bosne i Hercegovine u posljednjih 10 minuta meča, to se najviše odnosilo na napad. Mnogo promašaja i jeftino izgubljenih lopti. Osjetio se taj očaj u šutu Malinovića koji je snažno raspalio po golu Estonije i poravnao rezultat na 20:20.

Sjajan odraz Mirka Hercega bio je početak odlične akcije u kojoj je BiH rukometaš postigao gol (21:21). Tri minute prije kraja meča, Estonija je otišla na plus dva prednosti (23:21), znali su domaći realizovati svoje napade, dok je BiH postigla samo sedam golova u drugom poluvremenu.

Iako je BiH na poluvremenu imala prednost od 14:11, uspjeli su domaći to neutralizovati, odigrati odlično i čvrsto drugo poluvrijeme, kaznili su sve greške “Zmajeva“, forsirali su Estonci igru sedam na šest u fazi napada, te na kraju zasluženo slavili rezultatom 24:21.

Ove reprezentacije se sastaju u idućem meču, koji se igra u okviru četvrtog kola kvalifikacija za EURO 2022, u nedjelju, 20 časova, u Bugojnu. Jedina šansa BiH da odu na Evropsko prvenstvo jeste da slave kući protiv Austrije i Estonije, ali i to nije 100% garant za mjesto na EURO 2022.