Budućnost nemoćna protiv Monaka, majstorica odlučuje o učesniku polufinala

U drugom meču četvrtfinala Evrokupa, Monako je pobijedio Budućnost sa 74:64 (21:18, 16:13, 19:20, 18:13). Ukupan rezultat je sada 1:1, pa će o učesniku polufinala odlučiti majstorica, u kojoj će domaćini biti “Kneževi”.

Susret se igrao u Ljubljani u “Stožicama”, a Podgoričani su se vodili kao formalni domaćini.

Vili Rid je otvorio meč poenima za Budućnost, ali Monako je potom zaigrao nešto bolje, a nakon dva i po minuta, Matijas Lesor ih je doveo u vođstvo od 8:4. Izabranici Dejana Milojevića su postepeno hvatali konkretniji ritam, pa je na dva i po minuta do kraja perioda Zoran Nikolić sa penala izjednačio na 16:16. Ipak, Budućnost se nije proslavila u nastavku, te je prva četvrtina završena rezultatom 21:18 u korist “Kneževa”.

Drugi kvartal je otvoren napadački loše sa obje strane, a prve poene je poslije više od minut postigao Džastin Kobs. Odgovorio mu je Rob Grej, da bi nakon toga uslijedio period praznog hoda s obje strane. Prekinuo ga je Kobs, ali Lesor, Grej i Markos Najt su vukli goste u narednim trenucima, pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 37:31 za ekipu koju sa klupe predvodi Zvezdan Mitrović.

Najt i Melvin Edžam su izmijenjali poene na uvodu u treću četvrtinu, a onda je Lesor svojom agresivnošću i igrom leđima donio bolji momentum svom timu. Milojević je reagovao tajm-autom, te u igru vratio Zorana Nikolića, koji je uspio neutralisati Francuza, a Nikola Ivanović i Kobs su svojim poenima na polovini dionice smanjili na -3 (45:42).

Zoran Nikolić je bio polovičan sa linije slobodnih bacanja i tako doveo Budućnost na -2 (45:43), ali Džalil O’Brajen je trojkom prekinuo napadački post “Kneževa”. Na isti način je na minut do kraja poentirao i Di Bost, te su Mitrovićevi košarkaši tako odbili nalet protivnika i u odlučujući kvartal ušli sa +5 (56:51).

Podgoričani su katastrofalno otvorili finalni period. Danilo Nikolić nije bio nikakav faktor u ofanzivi, kao ni Amedeo Dela Vale, što se svakako osjetilo. Formalni domaćini su promašivali zicere, a sve to im se postepeno obijalo o glavu i Grej je nakon nešto više od dva minuta doveo Monako do dvocifrene prednosti (62:51).

Kobs i Rid su pokušavali vratiti Budućnost u igru, međutim osjetilo se da kompletnoj ekipi nedostaje koncentracije i snage u završnici. Na oko tri minuta do kraja, Lesor je promašio oba slobodna bacanja, no stigao je do ofanzivnog skoka, te poentirao uz faul i tako pogodio za 71:59. Milojevićevi puleni nisu imali snage da se vrate, “Kneževi” su mirno završili meč i u konačnici slavili sa 74:64.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Grej sa 20, dok se na drugoj strani istakao Kobs sa 17 poena.