Čapljina prekinula Čelikov pobjednički niz

U okviru petog kola Lige BiH u košarci, Čapljina je savladala Čelik rezultatom 80:75 (17:16, 22:15, 27:26, 14:18) i tako prekinula niz Zeničana od četiri uzastopne pobjede.

Čapljina je utakmicu otvorila poenima Alekse Jugovića, a na drugoj strani je uzvratio Milivoje Božović, koji je bio polovično precizan sa linije slobodnih bacanja. U nastavku, uglavnom se igralo koš za koš i na polovini četvrtine, nakon poena Gojka Sudžuma za domaćine, rezultat je glasio 10:7 u njihovu korist. Na dva minuta do kraja, Haris Delalić je izjednačio na 15:15, a na prvi odmor se ipak otišlo prednošću Čapljine od +1 (17:16).

Domaćini su bolje odigrali drugu dionicu, a započeli su je preko Milana Lužaića, koji je pogodio za 19:16. Ranko Križanović je odgovorio poenima za Čelik, ali u nastavku je Čapljina dodala gas i trojkom Vladimira Ivelje došla do dvocifrene prednosti (35:25) na tri i po minuta do kraja. Božović i Delalić su potom bili precizni za Zeničane, a poslije isteka 20. minuta, na semaforu je stajalo 39:31 za izabranike Borisa Džidića.

Treći period je bio najefikasniji sa obje strane. Ivelja je na startu pogodio svoju novu trojku i tako ponovo odveo domaćine na dvocifrenu prednost (42:31), a sjajni Božović je još jednom zadržao Čelik u utakmici. Pridružili su mu se Haris Ćurevac i Anes Podojak, pa su gosti poslije četiri minuta smanjili na 44:40. Sudžum, Ivelja, Josip Naletilić i Lužaić su zatim kreirali seriju Čapljine, ali Ćurevac i Božović su po ko zna koji put spriječili Džidićevu ekipu da se značajnije odvoji. U posljednji period se ušlo rezultatom 66:57 u korist Čapljine.

Finalni kvartal je bio veoma zanimljiv, iako su i jedni i drugi imali problema u napadu. Nakon tri minuta igre, Džidić je bio isključen zbog prigovora na sudijsku odluku i tada je izgledalo da bi momentum mogao preći na stranu tima koji sa klupe predvodi Josip Pandža. Tako je i bilo, u nekoliko navrata Čelik je smanjio na samo poen zaostatka, ali ni u jednom momentu nisu stigli do preokreta. Na 40 sekundi do kraja utakmice, Delalić je promašio slobodno bacanje za izjednačenje, a na drugoj strani je sa penala oba puta poentirao Lužaić. Delalić je bio u relativno dobroj poziciji u posljednjem napadu Čelika, ali promašio je trojku i Čapljina je privela meč kraju. Konačan rezultat je glasio 80:75.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Sudžum sa 29 poena uz šut iz igre od čak 64%, a Božović je predvodio Zeničane sa 25 poena.

U narednom kolu, Čapljina će igrati protiv Sparsa u gostima, a Čelik će u Mostar na megdan Zrinjskom.