Čelik poslije produžetka pobijedio u najboljoj utakmici ove sezone

U okviru 14. kola Lige BiH u košarci, Čelik je na svom terenu nakon produžetka savladao Široki rezultatom 99:94 (19:19, 18:32, 31:23, 21:15, 10:5).

I jedni i drugi su u meč ušli čvrsto, a Čelik je nakon poena Milivoja Božovića i Harisa Delalića poveo sa 3:0. Dario Drežnjak je trojkom izjednačio na 5:5 poslije tri i po minuta igre, a istom mjerom mu je uzvratio Meris Bećirović, da bi tandem Božović-Delalić uskoro doveo svoj tim do +7 (12:5). Ipak, Lovro Buljević i Jure Zubac su smanjili na 12:11, a potom se uglavnom igralo koš za koš. Konačan rezultat prve četvrtine, 19:19, postavio je Jure Batinić nakon ukradene lopte i dobro istrčane kontre.

Drugi period je protekao u mnogo konkretnijoj igri Širokog. Izabranici Damira Vujanovića su odličnom defanzivom tjerali protivnika na greške, a Dominik Vujanović i Mate Mandić su kreirali poene na uvodu. Priključio im se Buljević i gosti su tako došli do serije od 7:0 i vođstva od 26:19. Zonskom odbranom i povremenim udvajanjima na sredini terena su potpuno izbacili Zeničane iz ritma, Mandić je sa par uspješnih skok šuteva na isteku napada dodatno unio živost u svoj tim, razigrali su se Rašon Dejvis i Mateo Čolak, a Buljević je pod košem pravio probleme Božoviću i na veliki odmor se otišlo rezultatom 51:37 za Širokobriježane.

sirokii

Nakon što su Batinić i Buljević odveli goste na +18 (55:37), činilo se da će otpor Čelika biti potpuno slomljen. Ipak, tim koga sa klupe predvodi Josip Pandža se razbudio i zaigrao mnogo čvršće u odbrani, te tečnije u napadu. I dalje su imali manje probleme sa izgubljenim loptama, ali sada su oni bili ti koji su nekim defanzivnim rotacijama zbunili protivnika.

Nakon polaganja Harisa Ćurevca na polovini perioda, “Crno-crveni” su nakon dužeg vremena stigli do jednocifrenog zaostatka (62:53). Momentum je postepeno prelazio na njihovu stranu, Bećirović i Ranko Križanović su pogodili dva veoma bitna šuta za tri, a Ermin Dedić je posljednji poentirao u trećoj četvrtini i u odlučujućih deset minuta se ušlo sa 74:68 u korist Vujanovićevog tima.

celikcelik

Čelik je u četvrtoj četvrtini nastavio gdje je stao u prethodnoj. Agresivnost Zeničana je dovela do toga da Široki gotovo tri minuta ostane bez poena, a Ćurevac je izjednačio na 74:74 i u tim trenucima je na parketu bio prisutan samo jedan tim, međutim situacija se vrlo brzo ponovo promijenila. Gosti su zbili redove i preko Čolaka i Buljevića započeli seriju koju je trojkom nastavio Zubac, te su tako ekspresno stigli do +9 (83:74).

Delalić je trojkom nakon povratnog pasa Božovića smanjio na 83:78, a potom je uslijedio prazan hod sa obje strane i ovim rezultatom se ušlo u posljednja dva i po minuta. Nesmotren faul Božovića je doveo do slobodnih bacanja za Vujanovića, koji je oba puta bio precizan, a slična situacija se desila i na drugoj strani, samo što su Zeničani izvukli veću korist jer su nakon ofanzivnog skoka preko Božovića smanjili na 85:81, a potom je Ćurevac sjajnom leđnom tehnikom približio svoj tim na samo -2 (85:83).

Čelik se ove sezone pretplatio na triler završnice, a jedna takva nije izostala ni u ovom meču. Buljević je zakucao za 87:83, potom je Ermin Dedić napravio faul, a Mandić bio polovično precizan sa penala i na 40 sekundi do kraja Široki je imao +5 (88:83). Pandža je pozvao tajm-aut, a nakon njega su njegovi izabranici sjajno reagovali i Dedić je realizovao šut van linije 6,75m, da bi Bećirović potpuno neoprezno napravio nesportski faul nad Dejvisom.

Srećom po domaćine, Amerikanac nije realizovao prvo slobodno bacanje, a ni flouter u nastavku. Božović je pokupio defanzivni skok, Mandić ga je faulirao i poslao na liniju penala, odakle je sjajni centar bio polovično precizan. Ipak, nakon promašaja iz drugog pokušaja, ukazao se Delalić koji je vratio loptu u obruč i izjednačio na 89:89. Dejvis nije pogodio šut za pobjedu i došlo je do produžetka.

celikcelik 1

Dodatnih pet minuta je počelo sa dva poena Delalića, a trojkom mu je uzvratio Drežnjak. Batinić je zatim doveo Širokobriježane do +3 (94:91), no odlični Ćurevac im nije dozvolio da se odvoje, a ispratio ga je Srđan Gavrić i Čelik je uz odličnu odbranu došao do prednosti od 97:94 na ulasku u finalnih 60 sekundi. Vujanovićev tajm-aut nije urodio plodom, gosti ponovo nisu pronašli napadačko rješenje i to je bio kraj, konačan rezultat je glasio 99:94, a postavio ga je Gavrić.

U pobjedničkim redovima, najefikasniji je bio Božovič sa 21, a na drugoj strani je prednjačio Buljević sa 19 poena. Zeničanima je ovo sedmi trijumf iz 13 mečeva, a njihovi današnji protivnici trenutno imaju isti broj pobjeda, ali i utakmicu manje.