REUTERS/Toby Melville

Čelsi je u revanšu polufinala Lige šampiona pobijedio Real Madrid na “Stamford Bridžu” minimalnim rezultatom 2:0 i sa ukupnih 3:1 prošao u finale gdje će igrati protiv Mančester sitija.

Krenuo je Real Madrid od prve minute da loptu drži u svojim nogama, s obzirom da su gosti morali da postignu pogodak, kako bi se nadali plasmanu u finale. Ipak, prvo uzbuđenje u desetoj minuti viđeno je kada je Antonio Rudiger šutirao iz velike udaljenosti, a Tibo Kurtoa uz određene napore odbranio njegov pokušaj. U nastavku akcije dobar prodor je imao i Mejson Maunt, ali je ponovo oprezan bio Belgijanac.

Čelsi je u tim momentima izgledao ozbiljnije na terenu i u 18. minuti “Plavci” su zatresli mrežu protivnika. Timo Verner je krunisao brzu akciju nakon greške Kazemira, ali je pogodak poništen zbog nedozovoljene pozicije,

U 26. minuti se proslavio golman domaćih Eduard Mendi. Dugo je trajao napad Real Madrida, a kada je lopta stigla do Karima Benzeme, Francuz je snažno šutirao, no Mendi odlično odbranio.

Ipak, samo minut kasnije Čelsi je stigao do prednosti. Ngolo Kante je odlično odigrao do Kaia Haverca koji je pokušao lobovati Kurtou, lopta je pogodila prečku i odbila se pravo na glavu Verneru koji nije mogao promašiti sa manje od metar udaljenosti.

Trebalo je igračima Real Madrida nakon toga malo vremena da se konsoliduju. Oni su u 35. minuti imali najbolju šansu u prvom poluvremenu kada je Benzema šutirao glavom nakon centaršuta Luke Modrića, ali se još jednom ispriječio fenomenalni Mendi.

Do kraja poluvremena u redovima gostiju je samo viđena nervoza, dok je Čelsi imao još nekoliko dobrih situacija, ali nisu uspjeli stvoriti pravu priliku.

Na otvaranju drugog poluvremena odmah inicijativa Čelsija i dvije velike prilike. Prvo je Haverc nakon centaršuta Cezara Azpilikuete glavom zatresao prečku u 47. minuti, a potom samo četiri minute kasnije Maunt se našao u odličnoj šansi, ali je krilni napadač domaćih šutirao preko gola.

U 58. minuti još jedna velika šansa za Čelsi. Izašao je Haverc potpuno sam na gol Real Madrida, ali je loše šutirao i omogućio Kurtoi da sačuva svoj gol. Slično je bilo u 65. minuti kada je sjajnu kontru pokrenuo Verner, potom odlično proigrao Kantea, a Federiko Valverde spasio “Kraljeve“.

Nisu gosti mogli apsolutno ništa da urade, a šanse ispred gola Madriđana su se samo rjeđale. Jako opasno je bilo u 75. minuti kada je Kristijan Pulišić poslao loptu u peterac, ali je niko nije uspio skrenuti u mrežu.

Sve je bilo gotovo u 84. minuti. Odlično je Kante uposlio Pulišića u šesnaestercu, a ovaj inteligentno sačekao i poslužio “kao na tacni” Maunta koji je otklonio sve dileme u drugom polufinalnom paru.

Čelsi će u finalu Lige šampiona igrati protiv Mančester sitija koji je savladao Pari Sen Žermen. Ova utakmica će biti odigrana 29. maja u Istanbulu.