Grčki teniser Stefanos Cicipas je poslije velikog preokreta savladao Rafaela Nadala iz Španije u četvrtfinalu Australijan opena sa 3:2 (3:6, 2:6, 7:6, 6:4, 7:5).

Malo je ko pomislio nakon prva dva seta da će se u ovom meču igrati i peti set, ali ovo je bio još jedan dokaz da je nova generacija spremna da zamijeni staru gardu. Početak je bio izjednačen, oba tenisera su čuvala svoj servis, sve do osmog gema kada je Nadal napravio brejk i odmah zatim ga potvrdio za 1:0 u setovima. U drugom je išlo sve još lakše, pošto je napravio dva brejka i veoma sigurnim servisom je stigao na set od plasmana u polufinale.

Za treći set se može reći da su oba tenisera perfektno servirala, jer su maksimalno dopuštali po jedan poen rivalu u tim servis gemovima. Ušlo se u taj-brejk i tu su odmah razmijenili po mini brejk, da bi kasnije Cicipas osvojio još dva poena na Nadalov servis i tako ostavio sebe u meču smanjivši na 2:1.

Španac je propustio tri brejk lopte u četvrtom setu, posebno je bio blizu u petom gemu, no Grk je sve to odbranio i sačekao svoju priliku u devetom gemu kada je odmah iskoristio prvu brejk šansu. Naredni gem je sigurno servirao i odveo meč u peti set. Kao u svim prethodnim i u ovom je servis bio glavno oružije, ljubomorno su ga čuvali i Cicipas i Nadal. Kada se pomislilo da će meč otići u odlučujući taj-brejk Stefanos je bez izgubljenog poena osvojio brejk protiv Rafe i servirao je za pobjedu. Imao je Španac 0:30, ali je došao do dvije meč lopte, no nijednu nije iskoristio. Onda je Nadal imao brejk šansu, ali se je Cicipas odbranio to servisom i zatim je iskoristio treću meč loptu za plasman u poufinale.

Njegov naredni rival biće Danil Medvedev iz Rusije, dok su u drugom polufinalu Novak Đoković i Aslan Karacev