FK Sarajevo/facebook

U okviru 17. kola Premijer lige BiH, Sarajevo je na “Koševu” savladalo Slobodu sa 1:0. Jedini pogodak je bio djelo Borisa Cmiljanića u 92. minutu.

Nakon 17 odigranih susreta, “Divovi” su stigli do 28. boda, dok su njihovi današnji ostali na 23.

Utakmica je većim dijelom bila poprilično izjednačena, iako su domaćini bili nešto konkretniji. I jedni i drugi su imali nekoliko odličnih prilika, međutim golmani oba tima su bili odlični, a čuvar mreže gostiju je u samom finišu ipak kapitulirao i Sarajevo je stiglo do slavlja.

Cmiljanić, Cmiljanić u samom finišu glavom donio radost Sarajevu, domaćini odbranili Koševo

Sarajevo je u uvodnim minutima preuzelo posjed lopte i blagu terensku inicijativu, međutim to im nije donosilo nikakve izgledne situacije. U nekoliko navrata su dugim loptama iz defanzive pokušali preskakati igru i pronaći Mersudina Ahmetovića, a potom su se okrenuli pokušajima po bokovima, no ni to im nije donijelo željene rezultate.

Sloboda se povukla, ali je pokazivala povremenu želju da krene prema naprijed. U osmom minutu, Tuzlaci su dobro iskombinovali po desnoj strani, međutim Amar Beganović je uputio loš centaršut ka petercu. Domaćini su bili nešto aktivniji, ali Rijad Kobiljar nije uspijevao napraviti višak driblingom, a ni centaršut u 16. minutu mu nije pronašao metu zbog dobre reakcije Miloša Karišika.

Emir Jusić je takođe odlično reagovao pet minuta kasnije, kada je stigao do lopte prije Dražena Bagarića. U 28. minutu, Selmir Pidro se sjajno okrenuo i izbacio čuvara na lijevoj strani, a potom je pronašao Ahmetovića, koji je proslijedio loptu do Krste Velskoskog. Kapiten domaćina u ovom susretu je dobro šutirao iz daljine, no Semir Bukvić je bio na visini zadatka.

Kako je vrijeme odmicalo, crveno-crni su dolazili do daha i postali konkretniji. U 38. minutu, Adi Alić se sjajno zagradio i proigrao Jasmina Osmića, a ovaj je utrčao u šesnaesterac i iz blizine pokušao savladati Belmina Dizdarevića, no to mu nije uspjelo. Čuvar mreže Sarajeva je odbranio, a nedugo zatim je bio na visini zadatka i prilikom šuta Fedora Predragovića.

Samo dva minuta kasnije, Numan Kurdić se na drugoj strani odlično oslobodio nekoliko protivnika, a potom je šutirao izvan šesnaesterca, ali Bukvić je bio na pravom mjestu.

U 44. minutu, Veselinović je odlično ušao u šesnaesterac i dodao povratni pas za Dženisa Beganovića, koji je snažno šutirao, međutim Dizdarević je još jednom sačuvao svoj gol. Ovo je bilo posljednje uzbuđenje u prvom dijelu i na veliki odmor se otišlo bez golova.

Drugo poluvrijeme je počelo kao i prvo. Sarajevo je preuzelo blagu inicijativu, ali nije stvaralo dovoljno konkretne prilike za pogodak. Kobiljar je u 48. minutu pokušao udarcem iz daljine, međutim lopta je otišla veoma daleko od gola. Isti igrač je nešto kasnije izgubio loptu i oštro s leđa faulirao Mladena Veselinovića, zbog čega je zaradio žuti karton.

Malo poslije, Dženis Beganović je probao iz daljine, a Dizdarević je uz manje probleme uspio ukrotiti njegov udarac. Dvostrukom izmjenom u 56. minutu, kod domaćina su Darko Bodul i Dal Varešanović ušli u igru umjesto Kobiljara i Bagarića.

Bodul je odmah odlično šutirao iz slobodnog udarca, ali Bukvić je to zaustavio i odbio loptu u korner. U 73. minutu, viđena je odlična prilika za Sarajevo. Varešanović je nakon dobre kontre i pasa Cmiljanića izbio u izglednu poziciju, međutim šutirao je preko gola.

Iako su domaćini nastavili sa napadima, činilo se da se mreže neće tresti do kraja. Ipak, u drugom minutu sudijske nadoknade, Bodul je poslao odličan pas za Oremuša, a on je centrirao ka petercu, gdje se najbolje snašao Cmiljanić, koji je glavom zatresao mrežu protivnika.

Sloboda više nije imala vremena za povratak i konačan rezultat je ostao 1:0.

U narednom kolu, Sarajevo će igrati protiv Širokog Brijega u gostima, dok će Sloboda na “Tušnju” dočekati Željezničar. Detaljan tok meča sa dešavanjima iz minuta u minut ste mogli pratiti OVDJE.