via REUTERS/Laurence Griffiths

Engleska je savladala Dansku u polufinalu Evropskog prvenstva rezultatom 2:1 nakon produžetaka, pošto je nakon 90 minuta rezultat bio 1:1.

Odlično je otvorena utakmica na “Vembliju” i u prvim minutama je bio visok intenzitet igre, iako nisu viđene neke izglednije prilike, dalo se naslutiti da će drugi polufinalni par u potpunosti opravdati očekivanja.

Danska je u 30. minuti stigla do prednosti na spektakularan način. Mladi Mikel Damsgard je sa 30 metara šutirao iz slobodnog udarca i preko živog zida postigao jedan od najljepših golova na ovom prvenstvu.

Krenula je Engleska brzo po izjednačenje i nakon što je Rahim Sterling u 38. minuti propustio veliku priliku, minut kasnije domaći su postigli pogodak. Hari Kejn je poslao “loptu sa očima” prema Bukajo Saki, a ovaj pokušao uposliti Sterlinga u petercu. Ipak, Simon Kjer je ispred fudbalera Mančester sitija uklizao, ali nije imao sreće jer je loptu poslao u svoju mrežu.

Imala je Engleska veliku priliku u 55. minuti da dođe do prednosti, ali je tada Kasper Šmajhel odlično odbranio udarac glavom Harija Megvajera.

Imala je Engleska inicijativu do kraja susreta, ali osim sporadničnih pokušaja Kejna i Maunta koje je zaustavljao Šmajhel, nisu imali rješenja za odbranu Danske, pa je i drugi polufinalni meč otišao u produžetke.

U 102. minuti Sterling je pao u kaznenom prostoru nakon duela sa Joakimom Meleom, a Dani Makijele pokazao na bijelu tačku. Kejn je izveo jedanaesterac, a Šmajhel pročitao stranu i odbranio udarac, međutim napadač Totenhem je bio prvi na odbijenoj lopti i poslao je u mrežu.

Pokušala je Danska u drugom produžetku da dođe do izjednačenja, ali je Geret Sautgejt dobro zatvorio sve prilaze svom golu, pa je na semaforu ostalo 2:1, čime je Engleska stigla do svog trećeg finala Evropskog prvenstva.

Engleska će u finalu Evropskog prvenstva igrati protiv Italije koja je juče nakon penala eliminisala Španiju.