REUTERS/Massimo Pinca

Milan je u derbiju 35. kola Serije A pobijedio Juventus u Torinu rezultatom 3:0. “Rosoneri” su sa ova tri boda otežali posao “Staroj dami” u borbi za jedno od prva četiri mjesta.

Imali su domaći priliku da dođu do prednosti u četvrtoj minuti kada je izblokiran Matijas de Liht, pošto je štoper Juventusa prvi stigao do jednog “flipera” u kaznenom prostoru.

U uglavnom izjednačenom prvom poluvremenu, “Rosoneri” su imali blagu terensku nadmoć. U 21. minuti gosti su imali i prvu priliku kada je Brahim Dijaz šutirao unutar kaznenog prostora, a Vojšček Šćesni zaustavio njegov udarac. Nakon pola sata igre, ponovo su zaprijetili domaći, ali je tada Đorđo Kijelini glavom loptu poslao pored gola.

Milan je do prednosti mogao u 37. minuti, međutim odbrana Juventusa je tada u posljednjem trenutku izblokirala Tea Ernandeza. Isti igrač je šutirao u 44. minuti, ali je tada na mjestu bio Šćesni.

U nadoknadi vremena prvog dijela Milan je došao do vođstva. Loše je reagovao golman Juventusa nakon jednog centaršuta. Lopta je stigla do Dijaza koji je sebi pronašao prostor i preciznim udarcem zatresao mrežu domaćih.

Imao je Juventus veliku priliku na početku drugog poluvremena da poravna rezultat, ali je iz odlične pozicije u kojoj se našao Rodrigo Bentakur, odbranio Đanluiđi Donaruma.

U 57. minuti Milan je vrlo lako mogao uduplati prednost. Lopta je u ruku pogodila Kijelinija nakon udarca Dijaza, što je bilo dovoljno za jedanaesterac. Iako je na terenu bio Zlatan Ibrahimović, loptu je na kreč stavio Frank Kesi i šutirao, a Šćesni pročitao stranu i odbranio.

Djelovalo je tada da bi taj promašaj mogao koštati “Rosonere“, ali nije. U 78. minuti sjajni Ante Rebić je odlično pogodio rašlje gola Juventusa i donio veliku radost svom timu.

U 81. minuti sve je bilo gotovo u Torinu. Hakan Čalhanoglu je perfektno centrirao, a Fikajo Tomori glavom treći put natjerao Šćesnog da vadi loptu iz svoje mreže.

Ovim porazom Juventus je sve dalje od mjesta koje vodi u Ligu šampiona, s obzirom da je do kraja ostalo tri kola u kojim “Juve” gostuje Sasuolu i Bolonji, a na svom terenu dočekuje Inter. Milan sada ima tri boda više od “Stare dame” i u sljedećem kolu gostuje Torinu.