REUTERS/Stuart Franklin

Rezultatom 2:1 Italija je savladala Belgiju u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.

U 13. minuti poništen je gol Italije. Lorenco Insinje ubacio je loptu iz slobodnog udarca, a njegovi saigrači su se tri puta našli u ofsajdu. Prvo je Đorđo Kjelini dirao loptu koju je Đovani di Lorenco proslijedio do Leonarda Bonućija koji je zatresao mrežu. U 26. minuti Romelu Lukaku je bio u naletu nakon što se izvukao na desnu stranu, te po ulasku u šesnaesterac lijevom nogom gađao dalji ugao, ali je ponovo na visini zadatka bio Donaruma.

Italijani dolaze do prednosti u 31. minuti utakmice. Marko Verati oduzeo je loptu Belgijancima na 20 metara od gola, a potom dodao loptu do Nikola Barele koji se odlično snašao i pogodio dalji ugao.

Četiri minute prije odmora Kjeza je šutirao sa linije šesnaesterca nakon što mu se nakon kornera lopta našla u nogama, ali je udarac bio nedovoljno precizan. Samo tri minute poslije u sebi karakterističnom stilu Insinje zatresao je mrežu gađajući dalji ugao Kurtoinog gola. Fudbaler Napolija s lijeve je strane ušao ka sredini terena, a potom prekrasno pogodio.

To ipak nije bilo sve od prvog poluvremena. U posljednjoj minuti prvih 45 minuta igre Žeremi Doku je pao u šesnaestercu, a Vinčić pokazao na bijelu tačku. Lukaku je bio siguran izvođač najstrože kazne i tako smanjio zaostatak svog tima pred odmor.

Na isteku sat vremena igre Doku je povukao loptu po lijevoj strani i odigrao je do de Brujnea koji je poslao loptu na drugu stativu odakle je Lukaku gađao praznu mrežu, a Spinacola požrtvovano izblokirao. Pet minuta poslije u samo par dodavanja Italijani su riješili odbrambeni blok Belgije, ali je tu akciju udarcem pored lijeve stative okončao Spinacola.

Italijani su do kraja utakmice znali kako iskontrolisati ambiciju Belgijanaca da dođu do izjednačenja, te im nisu dopustili niti jednu priliku, a samim time i izborili plasman u polufinale Evropskog prvenstva.