Najbolji svjetski teniser Novak Đoković savladao je u četvrtfinalu Australijan opena Aleksandra Zvereva iz Njemačke sa 3:1 (6:7, 6:2, 6:4, 7:6) i plasirao se u svoje deveto polufinale na ovom turniru.

Kao što se i očekivalo dobili smo spektakl u meču između Đokovića i Zvereva. Nijemac je odmah na startu napravio brejk i ni u jednom trenutku nije dopuštao Novaku priliku da to vrati. U petom gemu je imao priliku za dupli brejk, no Đoković se odbranio i čekao svoju šansu. Onda je kod rezultata 5:4 Aleksandar stigao do set lopte na Novakov servis, ali se srpski teniser i tada odbranio. On je svoju priliku dočekao u posljednjem mogućem trenutku kada je Zverev servirao za osvajanje set, no Đoković je napravio ribrejk i kasnije se otišlo u taj-brejk. Tu su se stalno smjenjivali u vođstvu, da bi njemački teniser iskoristio svoju treću set loptu i poveo sa 1:0 u setovima.

Drugi set je trajao veoma kratko, manje od pola sata. Razlog tome je Novak Đoković u najboljem izdanju, pošto je poveo sa 4:0 i onda lagano priveo set kraju za 6:2 i 1:1 u setovima. Nijemac se ponovo razigrao na startu trećeg seta i poveo sa 4:1, a Đoković je tada propustio jednu brejk priliku.

Od tog trenutka najbolji teniser svijeta je zaigrao ponovo na svom nivou, razbio je reket, izbacio bijes iz sebe, smanjio greške na minimum i koristio protivničke prvo za ribrejk, a onda i novi brejk kojim je preokrenuo stvari u svoje ruke i osvojio set sa 6:4.

Zverev je baš kao i u prethodnom setu poveo sa 2:0, a zatim je Novak propustio dvije brejk šanse da odmah izjednači. Vjerovatno je i dalje mislio o tim propuštenim prilikama, pošto je gem kasnije dopustio Zverevu tri brejk prlike, ali je sve odbranio i osvojio prvi gem u setu. Odmah nakon toga uslijedio je ribrejk i izjednačenje na 3:3. Uslijedio je veoma bitan gem gdje je Đoković odbranio dvije brejk lopte, kojim bi Nijemac došao u priliku da servira za osvajanje seta, ali to srpski teniser nije dopustio i rezultat je bio 4:4.

Đokovića je veoma dobro služio servis, te je u bitnim momentima asovima čuvao svoj servis gem, ali je s druge strane imao i dosta neiznuđenih grešaka. Kod rezultata 6:5 Novak je imao 40:0, no Zverev je vezao četiri poena i imao set loptu, onda je opet servis spasio srpskog tenisera i otišlo se u taj-brejk. Tu su teniseri bili veoma sigurni na svoj servis i Zverev je odbranio prvu meč loptu Novaku, ali je izgubio sljedeći poen što je Đoković odmah iskoristio i plasirao se u polufinale Australijan opena.

Njegov naredni rival biće najveće iznenađenje turnira Aslan Karacev iz Rusije.