REUTERS/Massimo Pinca

Juventus je u okviru 37. kola Serije A u derbiju “Della Italia” pobijedio Inter na svom terenu rezultatom 3:2.

Nije u prvih 20 minuta bilo uzbuđenja na susretu. Juventus je krenuo od prve minute napadački, s obzirom da je “Staroj dami” bila potrebna pobjeda kako bi ostali u trci za jedno od prva četiri mjesta.

U 20. minuti Mateo Darmian je neoprezan, ali nije Đanpaolo Kalvareze ništa pokazao na prvu, tek nakon što je VAR pozvao glavnog arbitra da provjeri ponovo ovu situaciju, on je pokazao na bijelu tačku.

Kristijano Ronaldo je izveo kazneni udarac, Samir Handanović pročitao stranu i odbranio udarac Portugalca, koji je potom prvi stigao na odbijanac i smjestio ga u mrežu.

Deset minuta je trajala prednost Juventusa, kada je Inter stigao do izjednačenja. Pogodili su “Neuorazuri” sa bijele tačke, a prije toga je neoprezan bio Matijas de Liht kada je faulirao Lautara Martineza. Romelu Lukaku je preuzeo odgovornost i rutinski pogodio za poravnanje rezultata.

Ipak, Juventus je na odmor otišao sa prednosti jednog gola. Bila je gužva u kaznenom prostoru Intera u nadoknadi prvog poluvremena, lopta se odbila do Huana Kuadrada koji je topovskim udarcem uz pomoć bloka matirao Handanovića.

Drugo poluvrijeme je krenulo sa velikom šansom za Inter, ali je u 51. minuti udarac Martineza završio malo preko gola. Uzbuđenja su se nastavila četiri minute kasnije kada je Rodrigo Bentakur zaradio drugi žuti karton i isključenje.

Pokušavao je Inter da iskoristi brojčanu nadmoć i do izjednačenja konačno stigao u 83. minuti nakon novog gledanja VAR-a. Đorđo Kijelini je zatresao sopstvenu mrežu, ali je Kalvareze prvo pokazao kao prekršaj u napadu. Nakon pregledanja snimka, on je preinačio svoju odluku i pokazao na centar.

Nije to bio kraj drame u Torinu. U 87. minuti hrvatski fudbaler Ivan Perišić skrivio je treći jedanaesterac na utakmici, koji je u gol realizovao Kuadrado i tako donio Juventusu novu prednost sa igračem manje.

Šlag na tortu” je bio direktan crveni karton za Marsela Borozovića kojeg je Hrvat dobio u drugoj minuti nadoknade.

Juventus je ovim trijumfom napravio važan korak ka grupnoj fazi Lige šampiona, ali i dalje moraju da gledaju Napoli jer oni imaju dva boda manje, ali i utakmicu manje.

Juventus u posljednjem kolu Serije A igra protiv Bolonje.