Drama u Berlinu prepuna preokreta pripala Albi, Baskonija nije iskoristila odsustvo glavnih igrača njemačkog tima

U zaostaloj utakmici 5. kola Evrolige berlinska Alba dočekala je Baskoniju koja igra u uzlaznoj formi, ali pun plijen ostao je u glavnom gradu Njemačke, te su izabranici Izraela Gonzalesa trijumfovali rezultatom 95:91 (25:19, 20:25, 29:28, 21:19).

Alba je u ovom duelu bila oslabljena neigranjem čak četiri startera zbog povreda (Nils Gifaj, Markus Erikson, Luk Sikma i Pejton Siva), dok tim nije ni vodio Aito Garsija Reneses koji je zaražen virusom korona.

Na samom početku utakmice gostujući sastav na krilima Rokasa Gedraitisa i Tadasa Sedekerskisa poveo je 9:3, ali fantastični Džejson Grejndžer skoro, pa sam kreirao je seriju Albe 14:0 za preokret. Njegovu energiju na parketu ispratili su Maodo Lo i Tim Šnajder, pa je poslije uvodnih deset minuta semafor pokazivao 25:19 u korist domaćeg tima.

Uvodne minute drugog kvartala obilježili su isti igrači berlinskog sastava, ali trojka Luke Vildoze nagovjestila je povratak “Baskijaca”. Njemu su se priključili slabiji od braće Dragić, Zoran, te Ahile Polonara. Na drugoj strani brzih šest poena postigao je vidno raspoloženi Grejndžer, a po završetku prvog poluvremena Baskonija je imala minimalan deficit (45:44).

Treću četvrtinu možemo opisati epitetom “kada pada, onda pljušti”. Šutersku rapsodiju Albe kreirali su dalekometnom paljbom ranije pomenuti Grejndžer i Lo, a priključili su im se Jonas Matisek i Simone Fontekio. Na drugoj strani nisu ostali dužni ni košarkaši Baskonije, pa je uz Dragića rezultatski egal i zanimljivu utakmicu održavao “probuđeni” Alek Piters. Pred odlučujućih deset minuta prednost je bila na strani berlinskog sastava (74:72).

Šut je ozbiljno oružje Polonare, a upravo zaslugom raspoloženog Italijana koji je sam kreirao seriju 7:0 Baskonija je povela 79:74. Da se stvari dodatno zakomplikuju pobrinuo se još jednom Grejndžer. Ova utakmica može se okarakterisati kao jedna od onih u kojoj timovi “žive ili umiru od šuta”, a na pet minuta do kraja meča nije se moglo ni naslutiti ko će izaći kao pobjednik (82:82).

Poslije nekoliko napada u kojima su “stali na loptu”, prednost Baskoniji sa linije penala donio je Dragić, a po ko zna koji put uzvratio je Grejndžer. Sa druge strane u jako bitnom trenutku šut za tri poena završio je na željenom odredištu, a strijelac svog desetog poena bio je Pjerija Henri za 87:84.

Minuta odmora Gonzalesa nije urodila plodom, pa je poslije tajmauta Baskonija dodatno povećala vođstvo na značajnih “+5” (89:84). Kada se činilo da bi tas na vagi mogao prevagnuti u korist španskog sastava, Fontekio i Johanes Timan kreirali su novi egal pred posljednjih dvije minute.

Alek Piters pogodio je svoju treću trojku na asistenciju Dragića, a već u sljedećem napadu još jednom samo dno mrežice pogodio je Fontekio. Niz preokreta krunisao je Maodo Lo svojim 19 poenom, pa je trideset sekundi prije kraja meča Alba je imala prednost 94:91.

Odgovornost je preuzeo iskusni Dragić neuspješnim šutem za tri poena, a čak dvije prilike za poene propustio je Polonara nakon uzastopnih ofanzivnih skokova, pa je domaćem sastavu preostalo samo da privedu meč kraju, te na kraju trijumfuju 95:91.

U izuzetnoj utakmici sa mnogo poena tim Albe predvodili su fantastični Džejson Grejndžer uz 21 poen (7 od 9 iz igre) čemu je pridodao i šest uspješnih dodavanja, a sjajnu podršku pružio je Maodo Lo koji je “brojao” do 19. Simone Fontekio upisao je 15 poena, a značajnu rolu pružio je i Johanes Timan sa poenom manje.

Poraženi sastav predvodio je Ahile Polonara koji je na kraju ubacio 18 poena i uhvatio 10 skokova, Zoran Dragić je postigao poen manje, dok je Alek Piters ostvario učinak od 15 poena, dva skoka i dvije asistencije.

Berlinski sastav nakon ovog trijumfa ima omjer od sedam pobjeda i deset poraza, dok su izabranici Duška Ivanovića zabilježili pobjedu više, te jedan poraz manje.