Košarkašice Srbije savladale su u prvom kolu Olimpijskih igara selekciju Kanade sa 72:68 (16:13, 20:15, 9:17, 27:23) i tako napravile veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale.

Evropske šamionke su krenule u odbranu olimpijske medalje protiv Kanade, a poenima Ane Dabović povele su sa 5:0. Preokrenula je Kanada na 7:5, nakon čega su se ekipe kratko smjenjivale u vođstvu, a od rezultata 11:10 za Kanadu, srpske košarkašice su poenima Sonje Vasić, Dragane Stanković i Ivon Anderson završile prvu četvrtinu s vođstvom 16:13.

Anderson je na startu druge četvrtine bila precizna za 20:13, da bi Vasić donijela prvu dvocifrenu prednost od 25:15. Kia Nurs je smanjila na 25:19, no Dabović je pogodila za novih +10 (29:19). Aleksandra Crvendakić je povećala na 34:23, da bi Kanađanke smanjile do kraja poluvremena na 36:28.

U prva četiri minuta drugog poluvremena Srbija je postigla samo dva poena, a Kanada je prišla na -2 (38:36). Srpske košarkašice su se baš mučile u napadu u trećoj četvrtini, a onda je Nurs izjednačila na 38:38. Nakon skoro pet minuta nakon kontre poene za Srbiju postigla je Crvendakić (40:38), da bi Nira Filds preokrenula na 42:40. Sonja Vasić je postigla bitnu trojku za 43:42, a u posljednjih deset minuta se ušlo s rezultatom 45:45.

Anderson je trojkom otvorila četvrtinu, a Jelena Bruks je povećala na +5 (50:45). Kanađanke su brzo izjednačile na 50:50, no Vasić pogađa 2+1 (53:50). Natali Ačonva je preokrenula na 54:53, ipak Anderson uzvraća za 55:54. Bruks pogodila trojku za 58:56, a isto je uradila i Dabović za 61:58, što je napad kasnije prepisala Crvendakić za 64:58. Čevrtu trojku zaredom pogodila je Dabović za 67:60, no Filds je postigla trojku za 67:63.

Kanada nije iskoristila dva slobodna i napad zbog nesportske greške, a nakon par propuštenih napada Tina Krajišnik je pogodila slobodno za 68:63. Ačonva je dala trojku za 68:66, ali je Bruks nakon kontre položila loptu u koš za 70:66. Kanađanke su prišle na 70:68, ali je nakon promašenog slobodnog bacanja Srbija imala kontru, te je Dabović postavila konačnih 72:68.

Najefikasnija na meču bila je Nira Filds sa 19 poena, Kia Nurs je imala 16, koliko i na drugoj strani Sonja Vasić, Ivon Anderson je postigla 12, Ana Dabović 11, Aleksandra Crvendakić deset poena.

Naredni meč Srbija igra u četvrtak protiv Španije u 10:20, a Kanada igra sa Južne Koreje.