U okviru devetog kola Lige BiH u košarci, Kakanj je na svom terenu savladao sarajevske Sparse rezultatom 84:83 (20:23, 21:18, 17:20, 26:22).

Almir Hasandić je trojkom otvorio meč za Sparse, a na drugoj strani je uzvratio Miloš Pajović. Nastavilo se igrati koš za koš, a poslije novog Hasandićevog pogotka za tri, na polovini četvrtine je rezultat bio 11:8 za goste. Uslijedio je period od par minuta praznog hoda na obje strane, a prekinuo ga je Amar Gegić i tako odveo svoju ekipu na +5 (13:8). U posljednjem minutu, Draško Albijanić je pogodio za 23:18, a Mirza Velić je na deset sekundi do kraja postavio konačan rezultat prvog perioda, 23:20 u korist izabranika Nedima Džemića.

Kakanj je zaigrao čvršće u odbrani u drugoj četvrtini i to se osjetilo već na samom početku. Džekson Dubinski, Amerikanac u redovima domaće ekipe, poentirao je u prvom napadu, uzvratio je Imran Polutak, no zatim su domaći zaigrali konkretnije i izjednačili na 25:25 poslije minut i po igre pogotkom Aldina Muflizovića van linije 6,75m.

Rezultat je uglavnom bio izjednačen, a Sparsi su se poslije zakucavanja Kenana Kamenjaša na četiri minuta do kraja odvojili na dva posjeda prednosti (34:30). Ipak, izabranici Benjamina Šabića su još jednom zbili redove i povezali dvije trojke preko Pajovića i Zlatana Tepića i tako došli do +3 (41:38). Posljednji poeni u prvom poluvremenu su bili djelo Gegića i na veliki odmor se otišlo neriješenim rezultatom (41:41).

Kakanj, Dubinski ponovo čovjek odluke za Kakanj, Amerikanac presudio Sparsima

Imran Fazlić je svojom trećom trojkom otvorio drugih 20 minuta i tako doveo domaćine do +3 (44:41). Kakanj je držao prednost sve do isteka četvrte minute trećeg perioda, a onda su Sparsi ušli u sjajnu šutersku seriju. Prvo je Kamenjaš iskoristio to što mu se čuvar značajno odmakao i pogodio trojku, a na isti način su mu se poenima pridružili Gegić i Nedim Buza, te je na dva i po minuta do kraja rezultat bio 59:51 za sarajevski klub. Ipak, Aldin Dželmo i Tepić su uspjeli smanjiti zaostatak svoje ekipe i u finalnu dionicu se ušlo rezultatom 61:58 za Džemićev tim.

Najljepši potez utakmice je viđen na samom početku četvrte četvrtine. Nakon dobre tranzicije, Gegić je fantastičnim pasom od parket uposlio Kamenjaša koji je ovu vrhunsku asistenciju pretvorio u poene za 63:58. Muflizović je na drugoj strani uzvratio trojkom od tablu, ali Sparsi su napravili seriju od 6:0 preko Enesa Memića i Almira Hasandića, te tako još jednom otišli na +8 (69:61).

Ipak, domaćini su ponovo pokazali karakter i uveli meč u neizvjesnu završnicu. U nekoliko navrata su smanjivali na -1, a Dubinski je trojkom na tri minuta do kraja utakmice izjednačio na 79:79.

Gosti su zatim napravili seriju od 4:0 i Šabić je zatražio minut odmora, nakon kojeg su njegovi košarkaši dobro reagovali i preko Muflizovića još jednom smanjili na -1 (83:82). Sparsi zatim nisu uspjeli pretvoriti svoje napade u poene, a Dubinski je ponovo bio prevaga i sjajnim potezom odlučio meč.

Američki plejmejker je u posljednjim sekundama iznudio faul Adija Zahiragića za dva slobodna bacanja, a zatim je bio izuzetno hladnokrvan i stopostotno precizan za 84:83. Protivničkom timu je ostalo premalo vremena za preokret i Kakanj je stigao do izuzetno važne pobjede koja će im mnogo značiti za samopouzdanje.

U pobjedničkom taboru, najefikasniji je bio Tepić sa 16, a kod gostiju je bolji od ostalih bio Gegić sa 22 poena.