Prvu utakmicu polufinala Kupa Bosne i Hercegovine, nakon što je ona juče odgođena zbog nepovoljnih vremenskih uslova, odigrali Borac i Klis na banjalučkom “Gradskom stadionu”. Banjalučani su na kraju ostvarili ubjedljivu pobjedu od 4:1.

Borac je od samog početka utakmice uspostavio inicijativu i uspostavio kontrolisan posjed lopte koji su igrači Klisa branili u duplom bloku, te je samo Muamer Vila kao najistureniji igrač gostujuće ekipe izlazio iz te formacije kako bi vršio pritisak na Dejana Uzelca i Đorđa Ćosića. Do prve prilike a ujedno i prvog gola na utakmici banjalučki tim je stigao u sedmoj minuti utakmice. Prvo je na centaršut Aleksandra Subića najviši pred golom protivnika bio Ćosić, čiji odličan udarac glavom odbija Armin Cero, da bi potom Dejan Meleg vratio loptu do Moraitisa Panajotisa koji pogađa praznu mrežu.

Prvi izlazaka gostujuće ekipe iz dobro organizovanog bloka desio se u 19. minuti, ali je tu posjetu Borčevoj polovini zaustavio Uzelac koji je glavom odstranio ubačaj Omera Ćosića iz svog šesnaesterca. Tri minute poslije “Velikan iz Platonove” je dva puta bio blizu povećavanja prednosti. Prvo je odličan udarac nakon lijepog driblinga Almedina Ziljkića krajnjim naporom preko prečke prebacio Cero, pa je golman Klisa i nakon kornera koji je izveo Dejan Meleg odbranio udarac glavom Uzelca iz neposredne blizine gola.

Klis, Dva autogola Klisa za prednost Borca pred revanš

Novu odličnu priliku Borac je propustio deset minuta prije odmora. U sjajnoj akciji banjalučkog tima Ziljkić je prebacio posljednju liniju odbrane, nakon čega je Meleg glavom odigrao povratno dodavanje za Panajotisa koji dodaje Goranu Zakariću, a krilni napadač u jedan na jedan situaciji šutira snažno u Ceru koji mu je pravovremenim izlaskom sa svoje linije ograničio prostor u koji bi poslao loptu.

Tri minute poslije gosti su pokazali da nisu došli biti samo posmatrač ovog dvoboja. Čekali su sve prethodno vrijeme da im se otvori prostor za tranziciju, a kada su ga dočekali dobro su znali kako ga iskoristiti. Vila je oduzeo loptu Donaldu Molsu i dugo je vukao istu dok su se Uzelac i Ćosić u paru povlačili ka svom golu, da bi je potom dodao Aidu Kudri koji nakon više od 50 metara trčanja maksimalnim intenzitetom šalje udarac u donji lijevi ugao koji uspijeva odbraniti Bojan Pavlović

Gosti su do kraja još jednom pokušali poslije. Klizećim startom je Samir Bivetija oduzeo loptu Aleksandru Vojnoviću i brzo je vertikalnim dodavanjem proslijedio Kudri koji iz prvog dodira odlaže Tariku Mušinoviću, čiji udarac s 25 metara prolazi pored desne stative Pavlovićevog gola.

Trener domaće ekipe Marko Maksimović odlučio je drugo poluvrijeme početi s Davidom Čavićem na terenu, a u svlačionici je ostavio Molsa. Pet minuta bilo je potrebno Borcu da u nastavku utakmice dođe do prve šanse za postizanje gola, a poslije centaršuta Zakarića priliku da se po drugi put upiše u strijelce propustio je Panajotis koji je glavom šutirao preko gola. S druge je strane blizu izjednačenja Klis bio kada je Mirza Pirija ubacio a Vila bio nedovoljno precizan u 52. minut.

Šest minuta poslije Klis dolazi do velikog iznenaženja. Vila je iskoristio kratko dodavanje Ćosića prema Pavloviću nakon čega ga je Uzelac zaustavio prekršajem na 20 metara udaljenosti od gola zbog čega mu je Antoni Bandić pokazao žuti karton. Slobodan udarac izveo je Kudra, čiji sjajan udarac pored loše postavljenog živog zida pogađa desni donji ugao Borčevog gola.

20 minuta prije kraja Banjalučani uspijevaju doći do nove prednosti. Nakon centaršuta Zakarića nespretno je pred svojim golom reagovao Pirija i poslao loptu iza leđa Cere.

Borac je do prednosti od dva gola razlike došao deset minuta pred kraj utakmice. Ziljkić je ubacio iz kornera, a u vazdušnom duelu s Markom Brtanom glavom je loptu u svoju mrežu poslao Tarik Mušinović.

Fizički umorni igrači Klisa nisu više mogli pratiti ritam Borca, pa je Elvis Mehanović nakon novog kornera koji je izveo Ziljkić četiri minute prije isteka regularnog vremena postavio konačni rezultat na 4:1.

Uzvratna utakmica odigraće se 21. aprila, a Klis će Banjalučane ugostiti na Veležovom stadionu u Vrapčićima.