REUTERS/Maxim Shemetov

Španija je poslije boljeg izvođenja penala (4:2) izbacila Švajcarsku u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.

U sedmoj minuti dugu loptu sa svoje polovine poslao je Rikardo Rodrigez, a nju je u šesnaestercu prihvatio Đerdan Šaćiri čiji je udarac iz “mrtvog ugla” lako zaustavio Unaj Simon. Minutu poslije Španci dolaze do prednosti Koke je ubacio loptu iz kornera, a nju je s ruba šesnaesterca volejom iz prvog dodira ka golu uputio Đordi Alba. Lopta je na putu ka Janu Zomeru zakačila Denisa Zakariju i prevarila švajcarskog golmana te završila u mreži.

Šaćiri je imao višak prostora u 22. minuti kada se izvukao na lijevu stranu terena odakle je uputio pas ka Harisu Seferoviću koji je jedan korak zakasnio u trku ka lopti do koje je prvi stigao Simon. Tri minute poslije Feran Tores je uputio centaršut ka Alvaru Morati koji je utrčavao u peterac, ali za korak brži o dnjega bio je Silvan Vidmer koji je loptu izbio u korner. Devet minuta prije odmora Manuel Akandži bio je najviši u skoku na petercu nakon što je Šaćiri ubacio loptu iz kornera, ali je loptu glavom poslao daleko iznad prečke.

U 11. minuti nastavka ponovo je bilo opasno nakon Šaćirijevog ubačaja iz kornera, a Zakarija je šutirao glavom te loptu poslao svega par centimetara pored lijeve stative, a u 68. minuti Švajcarska je izjednačila rezultat. Remo Frojler iskoristio je grešku Pau Toresa i oduzeo loptu koju je proslijedio do Šaćirija koji je istu poslao u praznu mrežu.

U 77. minuti utakmice Španci dolaze do brojčane prednosti na terenu. Frojler je oštro startovao na Žerara Morena daleko od svog gola, a za to mu je pokazan direktan crveni karton, a do kraja regularnog vremena prilika na obje strane nije bilo.

U prvom produžetku Španci su preko Morena imali odličnu priliku u 101. minuti, ali mu je Zomer odbranio udarac sa šest metara, a do kraja prvih dodatnih 15 minuta Ojarzabal je dva puta pokušao s ruba šesnaesterca, ali je švajcarski golman u oba navrata bio uspješniji. Drugi produžetak donio je novu seriju za Špance, ali Olmov pokušaj s 15 metara udaljenosti, kao i Buskecov udarac glavom nisu bili dovoljni da bi se savladao Zomer koji je na današnjem meču upisao 22 odbrane.

U četiri penal serije samo je Gavranović zabio za Švajcarsku, dok su pokušaji Buskeca i Rodrija s druge strane završili van gola, pa je Ojarzabalov penal iz pete serije bio dovoljan za plasman u polufinale.