Džeko opravdao povjerenje i donio Romi pun plijen, Totenhem i Olimpijakos mrežu rivala zatresli po četiri puta

Uz mečeve Mančester junajteda i zagrebačkog Dinama, utakmice Lige Evrope u ranijim terminima donijele su izuzetno zanimljive mečeve u kojima su slavili italijanska Roma, te Totenhem kao gosti, dok su domaći teren odbranili Olimpijakos i Jang Bojs, a jedina podjela bodove uz Crvenu Zvezdu i Milan viđena je na susretu Slavije iz Praga protiv Lestera.

Italijanski velikan iz “grada Romula i Rema” već na samom početku susreta protiv portugalske Brage dao je do znanja fudbalskim kuloarima širom Evrope u kojem pravcu će ići ovaj duel. Najzaslužniji za tako nešto bio je bosanskohercegovački “Dijamant” Edin Džeko koji je “Vučicu” doveo u vođstvo već poslije pet minuta igre.

Džeko je krunisao fantastičnu kontru Rome koja može poslužiti kao primjer u fudbalskim udžbenicima kako treba izvesti jedan kontra-napad, a da stvar bude impresivnija od svog šesnaesterca do trenutka kada je kapiten BiH zatresao mrežu rivala prošlo je svega desetak sekundi.

Tim iz glavnog grada Italije evidentno je bio bolji protivnik, a kako je vrijeme prolazilo uz činjenicu rezultatskog deficita nervoza u redovima domaćeg sastava se povećavala, pa su grubi startovi i nepotrebni faulovi postali sve učestaliji. Zbog toga je defanzivac Brage Rikardo Esgajo zaradio drugi žuti karton, pa je morao ranije od planiranog put svlačionice u 54. minuti.

Saigrači koji su ostavljeni na cjedilu sa igračem manje branili su se svim silama sve do 87. minute kada je tačnu na ovu utakmicu stavio Borha Majoral za konačnih 2:0 i veliku prednost pred uzvrat u Rimu.

Olimpijakos je na grčkom tlu savladao holandski PSV rezultatom 4:2, a od ukupnih šest golova čak pet puta zbirno golmani na ovom susretu loptu su morali vaditi iz mreže već u uvodnih 45 minuta igre.

Već u devetoj minuti susreta prednost “crveno-bijelima” iz Pireja donio je Andreas Bušalakis, da bi stvari na početak vratio izraelski napadač PSV-a Eran Zahavi samo pet minuta poslije. Novu prednost Olimpijakosu donio je Jan Mvila tokom 37. minute, ali više nego raspoložen u redovima holandskog predstavnika bio je Izraelac Zahavi koji je još jednom izjednačio pet minuta prije odlaska na odmor.

Konačan rezultat prvog poluvremena postavio je Jusuf El Arabi i to u drugoj minuti sudijske nadoknade, period utakmice koji se u fudbalskim kuloarima često naziva kao najgore vrijeme za primiti pogodak, zbog psihološkog aspekta gdje tim koji je u deficitu ima jako male šanse za preokret.

Upravo tako nešto desilo se i na ovom meču, a do kraja utakmice sve značajno što se desilo ogleda se u golu Georgiosa Masurasa u 83. minuti susreta za ispostaviće se na kraju konačnih 4:2.

Predstavnik engleske Premijer lige večeras je bili i fudbaleri Totenhema koji su bez mnogo problema porazili austrijski Volfsberger rezultatom 4:1.

Sve je bilo riješeno već poslije uvodnih 35 minuta igre, a rezultat na semaforu pokazivao je 3:0 u korist gostujućeg tima. Golove su redom postizali Hjong Min Son, Geret Bejl i Lukas. Čast domaćeg tima utješnim golom odbranio je Mihael Lindl sa bijele tačke, dok je konačan rezultat ovog susreta postavio Karlos Vinicijus samo dvije minute prije posljednjeg sudijskog zvižduka.

Fudbaleri Jang Bojsa ostvarili su trijumf protiv bundesligaša Bajera iz Leverkuzena, ali rezultat 4:3 u korist domaćih ni najmanje ne oslikavanja dešavanja na stadionu “Švajcarska Vankdorf”.

Baš kao i Totenhem, Jang Bojs je poslije uvodnih 45 minuta igre vodio ubjedljivim rezultatom 3:0. Golove su redom postizali Kristijan Faznaht, Teoson Sibašu i Elija Mešak.

Ipak, stvari su se dodatno zakomplikovale u drugom poluvremenu kada su “Apotekari” postigli tri gola u rasponu od svega dvadesetak minuta, pa je rezultat vraćen na početak, u 69. minuti susreta na semaforu je pisalo 3:3. Dvostruki strijelac bio je Patrik Šik, dok je mrežu Davida van Bolmusa za izjednačenje zatresao Musa Diabi.

U junaka ovog susreta izrastao je napadač Jang bojsa koji je već postigao jedan pogodak u prvom poluvremenu, Teoson Sibašu. Fantastičan udarac sa nekih dvadesetak metara uputio je njegov saigrač Đanluka Gaudino, a golman gostujućeg sastava zaustavio je taj projektil uz pomoć stative. Ipak, na pravom mjestu u pravo vrijeme pronašao se francuski napadač, pa je uz lakši dio posla postigao jedan od onih golova u karijeri za koje se nije morao posebno namučiti.

Poslije opisane kiše golova u prethodnim redovima, za kraj smo ostavili duel koji je završen bez pobjednika, ali na kojem nije viđen niti jedan pogodak, tako da je utakmica Sparte iz Praga i Lestera završena najnepopularnijim rezultatom 0:0.

Uzvrati ovih mečeva na programu su već za sedam dana kada će protivnici samo zamijeniti domaćinstva u namjeri da se dokopaju osmine finala Lige Evrope.