Efesu ne može niko ništa, Baskonija sjajnom trećom četvrtinom savladala Bajern Minhen

Košarkaši Efesa savladali su na domaćem terenu ekipu Žalgirisa sa 89:62, dok je Baskonija bila bolja od Bajern Minhena sa 78:71 u 29. kolu Evrolige.

Baš kao što su u prethodnim mečevima bili bolji od CSKA, Valensije, Fenerbahčea, tako su igrači Efesa i večeras lagano stigli do pobjede. Žalgiris je imao početnu prednost od 4:2, ali tada Vasilije Micić i Sertač Šanli preokreću i brzo je na semaforu pisalo 17:8 za domaći tim. Žofri Lovernj je pogodio za 19:12, no uslijedila je nova serija od 7:0 i nakon deset minuta rezultat je bio 26:12.

Šejn Larkin i Kris Singlton su produžili tu seriju početkom druge četvrtine na 17:0 za 36:12, da bi Žalgiris na kratko odgovorio sa 6:0 (36:18). Do kraja prvog poluvremena uglavnom je razlika išla između 18 i 22 poena, te se na odmor otišlo sa rezultatom 49:28.

Marius Grigonis je pogodio za 49:33, ali su Krunoslav Simon i Adrijan Moerman brzo vratili na +21 (54:33). U par navrata su gosti to smanjivali i onda se dogodila nova serija od 9:3 (70:43) i u posljednjih deset minuta se ušlo s rezultatom 76:48.

Pitanje pobjednika se nije dovodilo u pitanje, a Džejms Anderson je povećao na +31 (79:48). Obje ekipe su odigrale završnicu u laganom ritmu svjesne da su sve dileme riješene, te je na kraju završilo sa 89:62.

Najefikasniji na meču bio je Šejn Larkin sa 18 poena, Vasilije Micić je imao 17, Sertač Šanli i Rodrig Buboa su imali 12, a na drugoj strani Tomas Volkap je postigao 15, Marius Grigonis poen manje.

U narednom kolu Efes gostuje Makabiju, a Žalgiris Fenerbahčeu.

Španska ekipa je imala početnu prednost od 4:0 i 6:2, da bi Džejlen Rejnolds preokrenuo na 8:6. Toni Džekiri je vratio na 10:8, te su domaći igrači održali do kraja prve četvrtine prednost (17:15).

Serijom 7:2 na startu druge četvrtine Baskonija je povela sa 24:17, no Vladimir Lučić je izjednačio trojkom na 24:24. Kratko su Španci ponovo imali prednost (29:26) i Bavarci su tada napravili seriju 7:0 (33:29), ali na odmor se otišlo izjednačenim rezultatom 33:33.

Šta se desilo sa igračima obje ekipe na poluvremenu nije poznato, ali je Baskonija u prva tri i po minuta postigla 16 poena, nije primila nijedan i povela je sa 49:33. Kratko je to Lučić prekinuo sa dva slobodna bacanja i onda su ovi produžili seriju do nevjerovatnih 60:35. Bajern je tada djelovao uništeno, ipak malo su se pribrali i odgovorili su serijom 10:0 za 60:45.

Nastavili su sa boljom igrom i u četvrtom periodu i čak su prišli na -9 (66:57), a onda je Luka Vildoza vratio na +12 (71:59). Vejd Boldvin je pokrenuo novu seriju gostiju za prilazak na -6 (74:68), onda je došao odgovor za +10 (78:68) i tada su domaćini odbili glavni napad protivnika i a kraju je završilo sa 78:71.

Najeefikasniji je bio Džejlen Rejnolds sa 18, Vladimir Lučić je imao 17, Vejd Boldvin 13, kod pobjednika Rokas Gidraitis, Toni Džekiri i Akile Polonara su postigli po 15 poena.

U narednom kolu Bajern dočekuje Efesa, dok Baskonija gostuje Zenitu.