El Klasiko napet od prvog do posljednjeg momenta, Barselona nakon velike borbe slavila u gostima

U okviru 29. kola Evrolige, Barselona je kao gost pobijedila Real Madrid rezultatom 81:76 (24:19, 17:19, 16:16, 24:22).

Meč je počeo veoma tvrdo sa obje strane, i jedni i drugi su se mučili u napadu i na prve poene se čekalo više od minut i po, a postigao ih je Nik Kalates, koji je tako doveo Barselonu u vođstvo. Pjer Oriola je potom pogodio trojku, a Kalates dodao još dva poena i gosti su poveli sa 7:0.

Grčki košarkaš je zatim bio precizan i van linije 6,75m, ali Madriđani su postepeno hvatali priključak i na tri minuta do kraja preko Džefrija Tejlora čak i poveli sa 16:15. Ipak, izabranici Šarunasa Jasikevičijusa su ponovo dodali gas i na prvu pauzu otišli sa +5 (24:19).

Fabijen Kozer i Alberto Abalde su na uvodu u drugu dionicu približili Real na minimalan zaostatak (26:25), a u nastavku je napadačka raspoloženost sa obje strane ponovo opala. Pri ulasku u drugu polovinu perioda, Nikolas Laprovitola je uspješnim šutem za tri preokrenuo na 31:29, no istom mjerom mu je veoma brzo uzvratio Nikola Mirotić.

Uslijedili su trenuci u kojima se igralo koš za koš, a u njima se za nijansu bolje snašla Barselona, koja je nakon 20 minuta igre imala prednost od +3 (41:38).

Treći period je bio najneefikasniji u oba tabora, Mirotić je na njegovom početku poentirao za goste, dok je Valter Tavares Barseloni očekivano pravio probleme pod košem i timovi su se uglavnom smijenjivali u vođstvu. Aleks Abrinjes je ubacio trojku za 50:46 na četiri i po minuta do kraja, ali Gabrijel Dek je to veoma brzo vratio i smanjio na 50:49.

I dalje se igralo koš za koš, niko se nije uspio odvojiti na ozbiljniju razliku, a Brendon Dejvis je svojim poenima postavio rezultat kojim se ušlo u finalni kvartal, 57:54 za Katalonce.

kalates

Kao što se i moglo pretpostaviti, situacija na terenu se ni u odlučujućoj četvrtini nije mnogo promijenila. Džejsi Kerol je odmah na startu izjednačio na 57:57, a pridružili su mu se Laprovitola i Tavares, te je “Kraljevski klub” poveo sa 63:59 nakon nešto više od dva minuta. Ipak, gosti su prekinuli bolji momentum najvećeg rivala, Dejvis i Kalates su poravnali na 63:63, a potom je, kao i mnogo puta ranije, došlo do perioda kada se igralo koš za koš.

Mirotić je sa niskog posta kreirao za saigrače, jednom je atraktivno pronašao Kalatesa na ziceru, a drugi put Oriolu na otvorenoj poziciji van linije 6,75m i “Blaugrana” je na tri minuta do kraja povela sa +4 (73:69). Pablo Laso je reagovao tajm-autom, Tavares je nakon njega realizovao oba penala za 73:71, ali Mirotić je na isti način svojoj ekipi ponovo donio dva posjeda prednosti (75:71). Dek je sa linije slobodnih bacanja bio polovičan i na minut i po do kraja, pri rezultatu 75:72, Jasikevičijus je bio taj koji je pozvao 60 sekundi pauze.

Ovaj potez mu se nije pretjerano isplatio, jer su njegovi košarkaši odmah izgubili loptu, a na suprotnoj strani terena se desio možda i odlučujući momenat. Činilo se da je Dek u dobroj poziciji da postigne poene, no ukazao se Mirotić i sjajnom blokadom ga spriječio u tome, a Oriola je zatim na asistenciju Korija Higinsa zakucao za 77:72 na nešto manje od minut do kraja.

Ispostavilo se da se Madriđani nisu uspjeli oporaviti od ovog, sam finiš se dosta odužio, no Barselona je bila dovoljno mirna u penal završnici i u konačnici slavila sa 81:76.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Oriola sa 18, dok se na drugoj strani istakao Dek sa 17 poena.