1996
official logo

Evropsko prvenstvo 1996. godine održano je u Engleskoj, a po treći put su kontinentalni turnir osvojili Nijemci.

UEFA je za Evropsko prvenstvo 1996. godine odlučila promijeniti format takmičenja kroz povećavanje broja učesnika završnog turnira na 16 ekipa, a njegovu organizaciju dodijeliti kolijevci fudbala – Engleskoj. Deseti po redu kontinentalni turnir trajao je od osmog do 30. juna, a utakmice su se odigrale na osam različitih stadiona.

Po prvi put je 1996. godine pobjeda u kvalifikacijama, pa naknadno u grupnoj fazi vrijedila tri, umjesto dotadašnja dva boda, a uz Njemačku, Francusku, Portugal i Englesku koji su bili pobjednici grupa, svoje mjesto u četvrtfinalu našli su i Hrvatska, Holandija, Španija i Češka.

Kroz utakmicu u kojoj je bilo dodijeljeno osam žutih i jedan direktan crveni karton Češka je prekrasnim lobom Karela Poborskog izborila svoj put do polufinala gdje se sastala sa Francuskom koja je nakon 120 minuta bez golova bila s 5:4 uspješnija u izvođenju penala od Holandije.

Englezi su sa Špancima takođe odigrali neriješeno utakmicu, a mreže su mirovale sve do penala, koje su uspješnije izvodili domaćini i time zakazali polufinale s Njemačkom koja je s 2:1 pobijedila Hrvatsku. Jirgen Klinsman doveo je svoju ekipu do vođstva golom s bijele tačke u 20. minuti, a rezultat je pola sata poslije izjednačio Davor Šuker. Za neizvjesnu završnicu Hrvati su ostali uskraćeni samo pet minuta nakon izjednačenja kada je isključen Igor Štimac, a to je već prije isteka sat vremena igre kaznio Matijas Zamer i svojim pogotkom postavio konačan rezultat.

U polufinalnom meču s Nijemcima na starom “Vembliju” Alan Širer doveo je Englesku do prednosti nakon samo tri minute igre, a minimalna prednost domaćina bila je na snazi tek 13 minuta, a onda je istu oduzeo Štefan Kunc koji je svojim golom izjednačio rezultat.

1:1 na semaforu je stajalo narednih 107 minuta, nakon kojih su ekipe pristupile izvođenju penala. Iako su protiv Španaca uspjeli, domaćini nisu našli našin da preko jedanaesteraca poraze Njemačku koja je s ukupnih 6:5 našla put do finala.

Drugi finalista takođe je odlučen izvođenjem penala. Česi, s klupe predvođeni Dušanom Uhrinom, odigrali su utakmicu bez golova s Francuzima, da bi potom s šest pogođenih, te jednim odbranjenim penalom kupili kartu za “Vembli”

Patrik Berger pogodio je s bijele tačke na isteku sat vremena igre i tako doveo Čehe do prednosti u finalnom meču. Odolijevali su češki fudbaler njemačkim napadima sve do 73. minute kada je Oliver Birhof izjednačio rezultat, a ispostaviće se i zakazao produžetke. Isti je igrač zatresao mrežu protivnika i u 95. minuti i time iskoristio po prvi put u evropskom fudbalu primijenjeno pravilo zlatnog gola, te naveo sudiju da nakon što je lopta dodirnula mrežu označi kraj utakmice, a svog kapitena Klinsmana da podigne pehar namijenjen evropskom prvaku.

“Zaslužio je više od bilo koga da postigne taj gol. Svi smo mi naporno radili za tim, ali on je onaj koji je najviše zaslužio” – rekao je Zamer o Birhofovom zlatnom golu.

Idealnu postavu turnira činili su njemački golman Andreas Kepke, te defanzivci Loran Blan, Marsel Deseili (Francuska), Zamer i Paolo Maldini (Italija). Najbolji vezni red bio je sastavljen od Poborskog, Engleza Pola Gaskojna, te njemačkog fudbalera Ditera Eiltsa, dok su mjesta u napadu ostavljena za Širera, Šukera i bugarskog napadača Hristu Stoičkova

Iako nisu sve utakmice bile rasprodane, Evropsko prvenstvo 1996. godine imalo je najveću posjećenost sve do Eura 2012. godine, a utakmicama je ukupno prisustvovalo jedan milion i 276 hiljada navijača. Pred ovaj turnir engleski navijači opjevali su popularnu “Football’s coming home” pjesmu, koja je bila aktuelna i u toku prethodnog Svjetskog prvenstva, a nju su po okončanju prvenstva prisvojili Nijemci, te je ista bila 16. najslušanija pjesma u Njemačkoj te godine.

Poznati njemački mađioničar Uri Geler javno je izjavio po završetku Evropskog prvenstva da je iskoristio svoju magiju koja je uticala na to da škot Geri Mekalister promaši penal protiv njegovog nacionalnog tima. Njemačka je ulaskom u finale preuzela rekord Sovjetskog saveza, s obzirom da joj je to bilo ukupno peto, a njegovim osvajanjem postala jedina nacija s tri osvojena turnira. Samo Španci i Francuzi pored Nijemaca osvajali su Euro više od jedan put.

Najbolji strijelac turnira s pet postignutih golova bio je Širer, kojem su dva gola ne Euru četiri godine poslije omogućila trećeplasiranu poziciju na vječnoj listi strijelaca, odmah iza Mišela Platinija i Kristijana Ronalda