2000
official logo

Evropsko prvenstvo 2000. godine održano je u Belgiji i Holandiji, a titulu kontinentalnog prvaka osvojila je Francuska.

11. po redu Evropsko prvenstvo održano je u Belgiji i Holandiji 2000. godine. 16 ekipa podijeljene u dvije grupe borile su se za plasman u četvrtfinala, a njega su ostvarile reprezentacije Portugala i Rumunije, iza sebe ostavivši Englesku i Njemačku, a u grupi B Italija i Turska bile su uspješnije od Švedske i Belgije. Španija i Jugoslavija ostvarile su bolji plasman u grupi C od Slovenije i Norveške, dok su u grupi D Češka i Danska ostale iza Holandije i Francuske.

Golovima Frančeska Totija i Filipa Inzagija Italija je u prvom poluvremenu riješila pitanje prolaza u polufinale u duelu s Rumunijom, a rezultatom 2:0 bio je i Porgual uspješniji od Turske. Nuno Gomeš pogađao je u posljednjem minutu prvog i devetom drugog poluvremena.

Najubjedljiviju pobjedu u četvrtfinalnim susretima ostvarila je Holandija nad Jugoslavijom. U visokih 6:1 tri puta je pogađao Patrik Klajvert, Mark Overmans je bio dvostruki strijelac, a sopstvenu mrežu zatresao je Dejan Govedarica. Oproštajni gol, koji mu je poslije omogućio titulu najboljeg strijelca turnira u posljednjoj minuti postigao je Savo Milošević

Kroz najneizvjesniji četvrtfinalni meč polufinale je izborila Francuska. Poveli su Francuzi golom Zinedina Zidana u 32. minuti utakmice, a Španci su golom Gaizke Mendiete s bijele tačke šest minuta poslije izjednačio rezultat. Konačnih 2:1 za Francusku postavio je minutu prije odmora Juri Đorkef.

Na “Amsterdam areni” put ka finalu tražili su Italijani i Holanđani. Nakon 90 minuta bez golova je proteklo i narednih pola sata, pa je pobjednik odlučen penalima. Herojska igra Italije, koji su od 34. minuta igrali bez isključenog Đanluke Zambrote okrunjena je boljim izvođenjem penala u kojima je Frančesko Toldo dva odbranjena dodao jednom iz regularnog dijela igre i odveo svoju ekipu u finale.

Gomeš je pogodio za Portugalce i u polufinalnom meču s Francuzima, te doveo svoj tim do prednosti u 19. minuti. Rezultat je u 51. minuti izjednačio Tijeri Anri, a time zakazao i produžetke. Jako blizu penalima bili su Portuglaci, a penal im je na kraju presudio. Tri minute prije kraja 120 minuta igre zlatni gol s bijele tačke postigao je Zidan i time zakazao finale s Italijom.

Na roterdamskom “De Kejpu” u finalu Evropskog prvenstva 2000. godine sastali su se Francuzi i Italijani. Deset minuta nakon prvog poluvremena završenog bez pogodaka Italija je do prednosti došla golom Marko Delvekija. Nade Francuze gasile su se kako je vrijeme isticalo, ali na predaju ni pomislio nije Silvijan Viltor koji je produžetke zakazao golom u posljednjoj minuti regularnog vremena i time omogućio svom saigraču Davidu Trezegeu da postane nacionalni heroj kada je postigao zlatni gol u 103. minuti igre.

Velikom pobjedom u finalu Francuska je postala prva evropska nacija koja je uspjela osvojiti dva velika turnira zaredom, s obzirom na to da su dvije godine prije u svojoj državi postali svjetski prvaci. Čak sedam fudbalera od prve minute na terenu dočekali su početak oba finala.

UEFA-in tehnički tim nije se mogao odlučiti za najboljih 11 igrača turnira, pa su onda objavili prošireni spisak od 22 najbolja fudbalera koja su nastupila na Evropskom prvenstvu 2000. godine:

• Golmani: Frančesko Toldo (Italija), Fabijan Bartez (Francuska)
  • Odbrana: Loran Blan, Lilijan Tjuram, Marsel Disajli (Francuska), Paolo Maldini, Fabio Kanavaro, Alesandro Nesta (Italija), Frank de Bur (Holandija)
  • Vezni red: Demetrio Albertini (Italija), Patrik Vijeira, Zinedin Zidan (Francuska), Pep Gvardiola (Španija), Rui Košta, Luis Figo (Portugal), Edgar Davids (Holandija)
  • Napad: Tijeri Anri (Francuska), Savo Milošević (Jugoslavija), Raul Gonzales (Španija), Partik Klajvert (Holandija), Nuno Gomeš (Portugal), Frančesko Toti (Italija)

Po prvi put se desilo da su se u jednoj grupi, u ovom slučaju grupi D, sastala četiri evropska šampiona, bili su to Francuska, Holandija, Češka i Danska, a jedan od najzanimljvijih detalja turnira bilo je i igranje rođene braće za čak četiri reprezentacije. Patrik i Danijel Anderson igrali su za Švedsku, Geri i Fil Nevil za Englesku, Frank i Ronald de Bur za Holandiju, te Mbo i Emile Mbepnza za Belgiju.

Trezege se po završetku turnira osvrnuo na zlatni gol koji je Francuskoj omogućio da prva stigne do dva velika trofeja:

“Zažmirio sam i šutirao loptu. Otvorio sam oči, a ona je bila u golu. Postali smo tada evropski i svjetski prvaci, nismo bili ni svjesni šta smo uradili u trenutku, a uradili smo veliku stvar za svoju zemlju”.