Gajde i kilt su ponovo u modi, Klarkova Škotska u Glazgovu sprema novu senzaciju

Jedna od 24 reprezentacije koje će učestvovati na Evropskom prvenstvu u fudbalu je Škotska.

PUT DO EVROPSKOG PRVENSTVA

Kada je objavljeno da će Glazgov biti jedan od domaćina grupne faze Evropskog prvenstva, san Škota da konačno zaigraju na smotrih najboljih reprezentacija Starog kontinenta je dodatno pojačan. Zahvaljujući osvajanje grupe u Ligi nacija, imali su zagarantovan baraž u slučaju da ne završe na prva dva mjesta u kvalifikacionoj grupi što je bio svojevrsni rezervni plan.

Škotska je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo počela katastrofalno izgubivši 3:0 u Astani od Kazahstana i odmah nakon toga otkaz je dobio Aleks Mekliš. Već poslije tog poraza je postalo jasno da će biti pakleno teško “preskočiti” Rusiju u borbi za drugo mjesto, pošto je Belgija unaprijed viđena kao prva, međutim novi selektor Stiv Klark je najavio bolje dane trijumfom 2:1 protiv Kipra.

U naredna četiri meča, Škotska je potučena do nogu dva puta od Belgije i Rusije, te je već sredinom kvalifikacionog ciklusa bilo jasno svima da će Belgija i Rusija biti dvije selekcije koje će izboriti nastup na Evropskom prvenstvo zahvaljujući pozicijama u grupi I. Do kraja kvalifikacija, Škoti su osvojili devet bodova iz tri meča pobjedivši Kipar, San Marino i Kazahstan, što je bila solidna uvertira pred baraž koji će uslijediti.

Škotska
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

U polufinalu baraža, protivnik Škotske bila je reprezentacija Izraela. Za 120 minuta fudbala na praznom “Hempden parku”, viđen je ukupno jedan jedini šut u okvir gola. Takva konstalacija snaga i postavka igre je ukazivala da bi 0:0 ostalo i da se igralo 240 minuta, te su penali bili jedini mogući način da se odredi ko ide dalje. Svi Škoti su bili precizni, dok je u prvoj penal seriji promašio Eran Zahavi i to je napravilo razliku u korist ove ostrvske nacije.

Finale baraža i odlučujući meč za odlazak na Evropsko prvenstvo, Škotska je igrala protiv Srbije u Beogradu. Na papiru, “Orlovi” su bili veliki favorit za prolazak dalje, ali Klark je pronašao recept kako da uspori selekciju koja je prije toga izbacila Norvešku. U prvom poluvremenu na stadionu “Rajko Mitić”, nije bilo ozbiljnih prilika ni na jednoj strani, da bi u 52. minuti Rajan Kristi nakon greške Filipa Kostića doveo Škotsku u vođstvo.

Srbija je nakon primljenog gola nastavila da napada, ali ti pokušaji su bili dosta jaloviji nego što su se možda nadali njihovi navijači. I kada se činilo da će na semaforu ostati 0:1, Luka Jović je u sudijskoj nadoknadi izjednačio poslije kornera na 1:1 i odveo susret u produžetke. Tamo ozbiljnijih prilika nije bilo, te su Škoti ponovo na penale odlučivali svoju sudbinu. Ponovo je svih pet izvođača bilo precizno, a jedini neprecizan bio je napadač domaćih Aleksandar Mitrović što je dovelo do velikog slavlja gostiju u Beogradu i plasmana na Euro prvi put poslije 25 godina.

ISTORIJA

Škotska je jedna od rijetkih reprezentacija koja je puno više uspjeha imala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo pošto su na Mundijal otišli čak osam puta u svojoj istoriji i to su bili redovni učesnici između 1974. i 1990. godine. Doduše, niti jednom nisu prošli grupnu fazu, ali to ne mijenja činjenicu da su bili izuzetno uspješni tokom kvalifikacionih ciklusa.

Na Euru, Škotska je igrala samo dva puta i to 1992. i 1996. godine. Prvi put su se plasirali zahvaljujući remiju Bugarske i Rumunije u posljednjem kolu kvalifikacija, da bi na turniru svoj nastup okončali već nakon dvije odigrane utakmice. Prvo su poraženi od Holandije minimalnim rezultatom, a onda i od Njemačke sa 2:0. Za utjehu, ostala im je ubjedljiva pobjeda (3:0) nad Rusijom u duelu bez rezultatskog značaja.

Puno bolji utisak, Škotska je ostavila četiri godine kasnije u Engleskoj. Ključne pobjede u kvalifikacijama su ostvarene protiv Finske i Grčke, a na samom turniru su izvučeni u grupu A gdje su pored domaćina bili još Holandija i Švajcarska. Na otvaranju Eura, odigrali su impresivnu defanzivnu partiju protiv “Oranja” pošto je završilo 0:0, a potom je uslijedio poraz od “Gordog Albiona” (2:0).

Pred posljednje kolo, Holandija je imala tri boda više i za četiri pogotka bolju gol razliku, te je Škotima trebalo pravo malo čudo za prolaz dalje. Prva polovina čuda se se desila pošto je Engleska deklasirala Holandiju sa 4:1, međutim Škotska nije uspjela da pobijedi sa dva razlike Švajcarsku koliko je bilo neophodno za prolaz. Ali Mekoist je pogodio u prvom poluvremenu, ali nažalost po njih, to je bio jedini gol viđen na meču.

REPREZENTACIJA

Dvije najveće zvijezde u ovoj reprezentaciji su Endi Robertson i Skot Mektominej. Lijevi bek Liverpula je ujedno i kapiten reprezentacije, a sa “Redsima” je kao starter osvojio Premijer ligu i Ligu šampiona, te je nezamjenljiv šraf u mašini Jirgena Klopa. Mektominej je ove sezone bio starter u svim bitnim mečevima kod Ole Gunara Solskjera i biće ključni igrač u veznom redu Škotske.

Lijevi bek Arsenala Kiran Tirni je zbog nemogućnosti igranja na prirodnoj poziciji korišćen na dva različita mjesta u reprezentaciji. U mečevima koje je Škotska igrala defanzivnije, Tirni je najčešće počinjao ispred Robertsona kao defanzivni vezni, dok u utakmicama sa ofanzivnim ambicijama, spuštan je na štopera pošto je tada Klark koristio tri halfa.

Na golu je zacementiran veteran Dejvid Maršal, a štoperski tandem će činiti Džek Hendri i Grent Henli. Desna strana je rezervisana za Stivena O’Donela, člana Madervela. Vezni fudbaler Aston Vile Džon Mekgin je jedan od najvažnijih igrača u reprezentaciji, baš kao i Kalum Mekgregor koji je godinama bitna karika u organizaciji igre Seltika. 

Najviše nedoumica biće oko pozicije napadača pošto se niko nije istakao kao prva ili druga opcija. Tokom kvalifikacija, Klark je rotirao mnogo igrača, te su svoje šanse dobijali Če Adams, Rajan Kristi, Lindon Dajks i Rajan Frejzer. U zavisnosti od protivnika i taktičke zamisli, zavisiće i njihova minutaža na predstojećem Euru.

O TRENERU

Bez ikakve dileme, glavni razlog zbog kojeg će Škotska igrati na Evropskom prvenstvu je njihov selektor Stiv Klark. Kada je Žoze Murinjo preuzeo Čelsi 2004. godine, postao je jedan od njegovih glavnih pomoćnika. Nakon odlaska Portugalca iz Londona, asistirao je dvije sezone Đanfranku Zoli u Vest Hemu, a potom je bio desna ruka Keniju Dalglišu u Liverpulu. 

2012. godine, Klark je dobio prvi samostalni posao u Premijer ligi angažovanjem u VBA. Na otvaranju sezone, deklasirali su Liverpul sa 3:0, a taj meč će ostati upamćen i po voleju Zoltana Gere sa 25 metara. Pod dirigentskom palicom škotskog trenera završili su na osmoj poziciji, što je bio najveći uspjeh još od 1981. godine. Ipak, naredna takmičarska godina nije počela prema očekivanjima, te je Klark otpušten u decembru u trenutku kada je klub bio 16. na tabeli.

Poslije razlaza sa VBA, godinu dana je radio u Redingu, a onda je asistirao i Robertu di Mateu u Aston Vili. Sa Italijanom je bio saigrač u Čelsiju, gdje je proveo skoro čitavu igračku karijeru noseći dres “Plavaca”

SERBIA SCOTLAND 111
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

Iako je imao ponuda iz Čempionšipa, Klark je 2017. godine odlučio da preuzme škotski Kilmarnok, klub za koji je pasionirano navijao kao dječak i to u momentu kada su bili posljednji na tabeli. Do kraja sezone, doveo ih je do visoke pete pozicije, a onda je godinu dana kasnije završio treći i izborio plasman u Evropu prvi put nakon 18 godina.

Impresivni rezultati u voljenom klubu su ga preporučili za nacionalni tim i tu ponudu nije mogao odbiti u maju 2019. godine. Nije imao previše vremena da napravi rezultat u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, ali je preostale susrete iskoristio da implementira svoju defanzivnu filozofiju koja je bila presudni faktor u baražu protiv Izraela i Srbije.

Klark je uspio da odvede Škotsku na neko veliko takmičenje prvi put poslije 23 godine, a na sve to, imaće priliku da odigraju najmanje dvije utakmice na domaćem terenu što nije mala stvar za budućnost ove reprezentacije.

SERBIA SCOTLAND 36
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

OČEKIVANJA

Škotska je smještena u grupu D zajedno sa Engleskom, Hrvatskom i Češkom. U prvom kolu će igrati na svom “Hempden parku” protiv Čeha i to će vjerovatno da bude i ključni duel za prolazak dalje. Sa tri boda bi skoro sigurno došli u situaciju da prođu i kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije, dok bi u slučaju neriješenog rezultata morali tražiti bodove protiv kvalitetnijih selekcija.

U drugom meču na turniru će gostovati Engleskoj na “Vembliju”, da bi onda grupnu fazu zatvorili novim susretom u Glazgovu, ovaj put protiv svjetskog vicešampiona Hrvatske. Sve u svemu, raspored je više nego korektan za Klarkove izabranike.

Nema sumnje da Škotska neće igrati lijep fudbal za oko i da će glavni fokus biti na čvrstoj odbrani, međutim navijači na tribinama će sigurno napraviti pravi spektakl jer svi znamo koliko se ovaj sport voli u toj državi. Gajde i kiltovi će sigurno biti nezaostavni dio navijačkog folklora, a izuzetna atmosfera i vjetar u leđa domaćim fudbalerima neće izostati.

RTX5NTT8
Action Images / Lee Smith

Postavi odgovor