REUTERS/Andrew Boyers

Arsenal je u okviru 15. kola engleske Premijer lige na “Boksing dej” pobijedio Čelsi na “Emirejtsu” rezultatom 3:1.

Već u prvoj minuti Arsenal je imao priliku preko mladog Martinelija, ali je on bio neprecizan, te Edouard Mendi nije imao potrebu da interveniše.

Mogao je i Čelsi do vođstva u 13. minuti, međutim tada je sreća bila na strani “Tobdžija“. Mejson Maunt je izveo slobodan udarac sa oko 20 metara, ali lopta prošla tik iznad gola.

Do prednosti Arsenal je stigao u 35. minuti golom Aleksandra Lakazeta sa bijele tačke. Izborili su domaći jedanaesterac tako što je Kijeran Tirni ušao u kazneni prostor, ubacio se ispred Risa Džejmsa koji ga je potom sapleo, a Majkl Oliver bez razmišljanja pokazao na penal. Francuz je preuzeo odgovornost, poslao Mendija u jednu, a loptu u drugu strani i doveo svoj tim u prednost.

Minut prije odlaska na pauzu, novi udarac za Čelsi i novi gol za Arsenal. Engolo Kante je bio neoprezan i napravio prekršaj u zoni udarca, što je iskoristio Granit Džaka i postigao zaista fenomenalan gol za vođstvo domaćih 2:0 nakon prvih 45 minuta igre.

Svim snagama krenula je ekipa Frenka Lamparda u drugom poluvremenu na gol Arsenala, no ponovo trenutak magije i na semaforu je stajalo 3:0 za Arsenal.

Oduzeli su domaći jednu loptu i krenuli lagano u napad. Emil Smit-Rov je odigrao do mladog Bukajo Sake, kojem su defanzivci Čelsija ostavili dosta prostora, što je on i kaznio i postigao nevjerovatan gol koji je iznenadio sve na stadionu, uključujući i golmana “Plavaca” Mendija koji definitivno nije očekivao da Saka iz te pozicije šutira.

Mogli su domaći do četvrtog pogotka u 34. minuti, međutim udarac Martinelija unutar kaznenog prostora odbranio je Mendi. Terensku inicijativu Čelsi u drugom poluvremenu nikako nije uspio pretvoriti u šansu. Tek u 75. minuti oni su prvi put zaprijetili u drugom dijelu, no tada udarac glavom Tijaga Silve odlazi pored gola.

Veliku priliku propustio je Arsenal u 84. minuti kada je šutirao Lakazet, ali je Mendi odbio loptu u korner. Potom je nakon kornera Mohamed Elneni zatresao prečku i ostalo je 3:0.

U 85. minuti Čelsi je uspio smanjiti na 3:1. Kristijan Pulišić je napravio solo prodor i ušao u šesnaesterac domaćih, proigrao Džejmsa koji pronalazi Tamija Ejbrahama na pet metara, a ovaj lagano šalje loptu u mrežu. Podigao je pomoćni sudija zastavicu, ali je nakon konsultacije VAR-a gol priznat.

Mogli su igrači Čelsija dodatno zakomplikovati završnicu, sa obzirom da su imali priliku postići drugi gol sa bijele tačke, ali Žoržinjo nije bio precizan, odnosno Bernd Leno je uspio zaustaviti taj udarac.

Arsenalu je ovo prva ligaška pobjeda nakon što osam utakmicu nisu uspjeli osvojiti sva tri boda, dok je Čelsi pretrpio četvrti poraz u ligi. U sljedečem kolu “Tobdžije” igraju protiv Brajtona, dok “Plavci” dočekuju Aston Vilu.