Evroliga: Alba potpisala otkaz Kurtinaitisu, Makabi ponovo prokockao "dobijenu" utakmicu

U okviru 11. kola Evrolige, Alba je u Berlinu demolirala Himki rezultatom 100:80, Zenit je iznenadio Žalgiris u Kaunasu (83:75), Baskonija je savladala u Pireju oslabljeni Olimpijakos sa 90:76, dok je Milano nakon produžetka odnio bodove iz Tel Aviva, bilo je 86:85 za “Manekene” protiv Makabija.

Iznenađenje dana je priredila berlinska Alba koja je bez većih problema dobila mnogo skuplji Himki sa 100:80. Gosti su odlično otvorili meč, imali u dva navrata i dvocifrenu prednost u prvoj četvrtini, ali već na startu drugog perioda Nijemci su preokrenuli rezultat i do poluvremena stekli šest poena plusa (50:44).

Već na početku treće četvrtine, Luk Sikma i Simone Fontekio su donijeli prvu dvocifrenu prednost “Albatrosima” (57:46), a do kraja utakmice izabranici Aita Garsija Renesesa nisu dopustili Himkiju da zaostatak spusti ispod devet poena.

Nils Gifaj je sa 22 poena predvodio strijelce Albe, dok je kod Himkija najbolji bio Jonas Jerebko sa 20 poena.

vyacheslav zaytsev khimki moscow region eb20 1

Debakl je doživio i Žalgiris koji je u Kaunasu poražen od Zenita sa 83:75 što je peti uzastopni poraz Litvanaca u Evroligi.

Pitanje pobjednika je odlučeno već u prvoj četvrtini kada su gosti na krilima Ostina Holinsa napravili seriju 12:2 koja im je donijela prvu dvocifrenu prednost (23:13), a do kraja poluvremena sastav Ćavija Paskvala je bez problema održao prednost pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 45:32 za Zenit.

Već na startu trećeg kvartala, Zenit je kreirao još jednu seriju (14:2) i tako otklonio sve dileme oko toga kome idu dva boda večeras. Žalgiris je u samom finišu uspio da spusti zaostatak na šest poena (81:75), ali to je sve što su učinili u ovom okršaju.

Pomenuti Holins je sa 20 poena bio najbolji u pobjedničkom timu, a kod Žalgirisa je najefikasniji bio Marius Grigonis sa 18 poena.

kevin pangos zenit st petersburg eb20

Naročito zanimljivo nije bilo ni u Pireju gdje je Baskonija bez većih poteškoća trijumfovala protiv Olimpijakosa sa 90:76.

Domaći su bili oslabljeni neigranjem Livija Žan-Šarla, Erona Herisona, Vasilisa Karalampopulosa, Saše Vezenkova i Oktavijusa Elisa, što je Baskonija znala da iskoristi i sredinom druge četvrtine da stigne do maksimalnih +22 (43:21). Olimpijakos je u par navrata u drugom poluvremenu spustio zaostatak ispod deset poena, ali više od toga nisu mogli učiniti, pa su bodovi otišli za Španiju.

Zoran Dragić sa 18 poena i Pjerija Henri sa jednim manje su vodili Baskoniju do trijumfa, dok su kod Olimpijakosa veterani Kostas Slukas i Jorgos Printezis bili najbolji sa po 15 poena.

georgios printezis olympiacos piraeus eb20

Najviše neizvjesnosti večeras bilo je u Tel Avivu gdje je Milano tek nakon produžetka odnio bodove iz Izraela, bilo je 86:85.

Makabi je imao prednost skoro konstantno u prvom poluvremenu do rezultata 35:31 krajem druge četvrtine. Tada gostujući trio Kajl Hajns, Malkom Dilejni i Ševon Šilds kreira seriju 15:0 gostiju za visokih +11 (46:35) na velikom odmoru. Održavao je tim Etorea Mesine prednost sve do samog finiša (66:63) kada Skoti Vilbekin uzima stvari u svoje ruke i sa pet uzastopnih poena preokreće rezultat, a onda i nabacuje loptu Otelu Hanteru koji zakucava za 70:66 na 28 sekundi do kraja utakmice.

Činilo se da će Makabi konačno slaviti nakon serije slabih rezultata u Evroligi, ali ponovo su pronašli način da izgube “dobijen” meč. Džon Dibartolomeo je faulirao Kevina Pantera pri šutu za tri poena, a ovaj je pogodio van linije 6,75m, kao i sa linije slobodnih bacanja za 70:70, te se otišlo u produžetak.

Tamo se igralo koš za koš do samog kraja, a na 14 sekundi do kraja produžetka oba slobodna bacanja je ubacio Vilbekin za prednost svog tima 85:84. Odgovornost na drugoj strani je preuzeo Dilejni i pogodio dugu dvojku za pobjedu svoje ekipe. Pokušao je Anđelo Kalojaro šutem sa pola terena da promijeni ishod, ali nije bio precizan.

Panter je sa 18 poena bio najefikasniji kod Milana, dok su kod Makabija Vilbekin i Ilajdža Brajant imali po 17.