Na početku kvalifikacija za Evropsko rukometno prvenstvo 2022. godine, Srbija se u Zrenjaninu sastala sa Francuskom. Nevjerovatnom igrom “Orlovi” su slavili rezultatom 27:24.

Srbija je ove kvalifikacije počela bez najboljih igrača Petra Nenadića, Marka Vujina, braće Nemanje i Vanje Ilića, Nemanje Zelenovića i Milana Milića. Virus korona, povrede i porodične obaveze su spriječile navedene igrače da brane boje “Orlova“.

Timoti Engesan je prvi probio bravu protivničkog gola i načeo mrežu Srbije. Francuska je u ovom meču imala ulogu aposlutnog favorita. Kod domaćih je Petar Đorđić bio najagilniji i držao je “Orlove” u rezultatskom egalu početkom meča. Dejan Milosavljev je na sve načine pokušavao da zaustavi pokušaje “Trikolora” i to mu je na početku polazilo za rukom.

Prvih deset minuta meča igralo se gol za gol, ali Francuska je svaki put vodila. Srbija je letjela na Đorđićevim krilima koji je igrao sjajno, četiri pogotka je imao u prvih 15 minuta utakmice. Francuzi su uzvraćali preko Kentana Maea, koji je imao tri gola iz tri šuta, do tada.

Prvi put je Srbija povela u 16. minutu, rezultatom 8:7 kada je iz kontre za “Orlove” pogodio mladi i talentovani bek Vojvodine, Jovica Nikolić. U tim trenucima je Milosavljev svojom četvrtom odbranom zaustavio Mema Diku. Još jednom se vidjela motivacija beka Benfike Đorđića, koji je prštao od samopouzdanja i tada odveo Srbiju na plus dva.

Milosavljev i Đorđić su briljirali u prvih 25 minuta meča, u dresu reprezentacije Srbije. U tim trenucima Živan Pešić je bio šesti igrač “Orlova” koji je našao put do mreže Žerara Vinsenta

Bogdan Radivojević je pratio liniju dodavanja, presjekao protivnički napad i postigao gol. Zahvaljujući njegovoj sjajnoj reakciji, selekcija Srbije na kraju prvog poluvremena je imala rezultat 14:11 protiv Francuske.

Zrenjanin, Fantastičan podvig Đeroninih Orlova, Francuska pala u Zrenjaninu

Na gol Francuske je stao Vesli Pardin na početku drugog poluvremena, koji je sjajno reagovao u dva navrata i spriječio dva čista gola reprezentacije Srbije. Sjajnim prenosom lopte i izvanrednom kontrom, Aleksa Kolaković se upisao u listu strijelaca za “Crvene“. Na isteku 40. minuta domaćin je vodio rezultatom 17:15.

Ilija Abutović je presjekao kontru Francuske u trenucima kada su “Trikolori” imali igrača više na parketu, te time spasio Srbiju mogućeg pogotka u tom periodu. Njegovu požrtvovanost je nagradio Lazar Kukić koji je postigao pogodak i sačuvao prednost na strani domaćih.

Kukić je preuzeo na sebe ulogu golgetera u tom periodu igre. Mladi rukometaš je postigao dva brza gola, te pokazao ubojit instinkt u završnici napada. Francuzi su bili u zaostatku od dva gola u 50. minutu na rezultatu 22:20.

Bez izgovora svi su igrali u reprezentaciji Srbije i što je još važnije za selektora Tonija Đeronu, svi su pogađali gol protivnika. U 55. minutu Engesan je pogriješio, a to je stvorilo priliku koju Radivojević ne propušta i pogađa prazan gol Francuza sa svoje polovine, za rezultat 25:20.

Neshvatljive greške su činili “Galski pijetlovi” u tim trenucima, zaista mnogo pogrešnih odluka u redovima gostiju, a najvažnije od svega je da su to koristili igrači Srbije. Kao da su Francuzi došli nedovoljno motivisani i sa većom dozom potcjenjivanja prema Srbiji.

Posljednja dva minuta su gosti prešli u fazu presinga, pokušavali su na sve načine da izvuku povoljan rezultat u svoju korist, međutim u tom dijelu meča i dalje se za sve pitala domaća ekipa.

Bila je potencijalna opasnost za “Orlove” pred sam kraj meča kada su se gosti primakeli na dva gola razlike, ali domaćin je uspješno odolio pritisku gostujuće selekcije. Na kraju je Srbija ostvarila veoma važnu pobjedu i slavila rezultatom 27:24.