Foto dana: Ne nose svi heroji plašt

Fotografija dana.

Prije samo godinu dana Sebastijen Ale se vratio treninzima, nakon što je šest mjeseci trajao oporavak od teške bolesti. U junu 2022. godine, napadaču iz Obale Slonovače dijagnostifikovan je rak testisa, tek što je prešao u Borusiju Dortmund iz Vest Hema.

Igrao je sezonu iz snova u londonskom klubu, osvojio Zlatnu kopačku za tu sezonu, a onda se sve srušilo kao kula od karata. I sam Ale je priznao da u tim trenucima nije bio previše optimističan, a naročito ne da će za godinu i po postići ono što je juče zajedno sa saigračima iz reprezentacije.

Moja žena je bila u šoku, ali mogla je da se nosi sa tim. Pozvao sam svoju braću i sestre da se uvjerim da će biti tu za nju, kako se ne bi osjećala sama. To je ono što sam uradio– rekao je tada Ale.

Ubrzo nakon dijagnostifikovanja, Ale je operisan i tada je krenuo proces oporavka. Trajao je šest mjeseci i u januaru prošle godine on je prvi put počeo da trenira sa ekipom Borusije Dortmund. Od prvog treninga, prošlo je 20 dana i 22. januara 2023. godine, Ale je debitovao za Milionere protiv Augzburga.

I dobro mu je krenulo. Na 19 utakmica prošle sezone na koliko se našao na terenu, Ale je postigao devet golova i dodao pet asistencije. Poprilično impresivan učinak za nekoga ko se šest mjeseci ranije borio za život.

Sudbina je htjela da Afrički kup nacija ove godine bude održan baš u Obali Slonovače. Daleko od najvećeg favorita, ali mentalitet najvećih očekivanja. I baš Ale predvodio je napad ekipe koja je, još od Didijea Drogbe dobila novog heroja.

Nije krenulo kako je očekivano, štaviše, krenulo je poprilično loše. Obala Slonovače otpustila je selektora već u grupnoj fazi, gdje su jednom nogom bili van prvenstva što bi bio presedan i veliki šok za njih. Ipak, spasio ih je Maroko u potpuno sa njihovom grupom nepovezanom meču, ali, Obala Slonovače je prošla u narednu fazu kao jedna od najboljih trećeplasiranih ekipa.

Najveći favorit za pehar Senegal bio je protivnik u osmini finala i još jednom Obala Slonovače bila je jednom nogom van prvenstva. Gol Frenka Kesija u 86. minuti donio je produžetke, a onda su boljim izvođenjem jedanaesteraca došli do četvrtfinala.

Tamo, još veća drama za domaćina. Ostali su rano sa igračem manje, od 70. minute gubili sa 1:0, sve dok Simon Adingra u 90. minuti nije izborio produžetke. I kada su pomislili da ne mogu biti miljenici sreće više, u 122. minuti Oumar Diakite odveo je Obalu Slonovače u polufinale.

Tada je na scenu stupio Sebastijan Ale. Kongo je bio dobar, bolji protivnik na tom susretu, ali je napadač Borusije Dortmund postigao pogodak u 65. minuti koji je Obalu Slonovače odveo do finala. Finale protiv Nigerija, bila je posljednja stepenica nevjerovatnog putovanja domaćina.

I kako obično bude, Obala Slonovače je bila najbolja u finalu. Poveli su Nigerijci u prvom poluvremenu, ali su domaćini preko Kesija izjednačili u 62. minuti, da bi Ale u 81. minuti svojim golom donio titulu Afričkog kupa nacija Obali Slonovače, treću u istoriji i prvu od 2015. godine.